Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Mikrofinansēšana un sociālo uzņēmumu finansēšana (EaSI)



ES atbalsta mikrouzņēmumus un sociālos uzņēmumus, izmantojot finanšu instrumentus, ko piedāvā programma InvestEU un ES Nodarbinātības un sociālās inovācijas programma (EaSI).

ES atbalsta mikrofinansēšanu un sociālo uzņēmumu finansēšanu ar mērķi veicināt darbvietu radīšanu un sociālo iekļaušanu,

  • uzlabojot mikrofinansējuma pieejamību un tā saņemšanas iespējas neaizsargātu grupu pārstāvjiem, kuri vēlas izveidot vai attīstīt savu uzņēmumu vai mikrouzņēmumu;
  • atvieglojot piekļuvi finansējumam nolūkā atbalstīt sociālo uzņēmumu attīstību;
  • sniedzot konsultatīvu un tehnisku palīdzību mikrokredītu un sociālo uzņēmumu finansējuma sniedzējiem nolūkā stiprināt viņu institucionālās spējas.

Mikrouzņēmēji un sociālie uzņēmumi, kurus interesē atmaksājams finansējums, var iesniegt savu pieteikumu atlasītiem finanšu starpniekiem, kurus atbalsta ES.

Finansējums un tehniskā palīdzība

Fonds InvestEU

2021.–2027. gada plānošanas periodā, pateicoties ES budžeta garantijai 26,2 miljardu eiro apmērā, fonds InvestEU mobilizēs vairāk nekā 372 miljardu eiro publiskās un privātās investīcijās.

Šo ES sniegto garantiju īsteno InvestEU īstenošanas partneri, tādi kā EIB (Eiropas Investīciju bankas) grupa, starptautiskas finanšu iestādes un nacionālās attīstības bankas.

No garantijas aptuveni 2,8 miljardi eiro līdz 2027. gadam tiks piešķirti sociālajām investīcijām un prasmēm, tostarp investīcijām mikrofinansēšanā un sociālo uzņēmumu finansēšanā.

Plašāka informācija par mikrofinansēšanai un sociālo uzņēmumu finansēšanai piedāvātajiem finanšu produktiem ir atrodama InvestEU īstenošanas partneru tīmekļvietnēs: EIF un CEB.

Mikrofinanšu iestādēm un bankām, kas vēlas saņemt ES atbalstu saskaņā ar programmu InvestEU, kā arī EaSI finanšu instrumentiem, attiecīgi ir jāparaksta vai jāapstiprina Eiropas mikrokredītu izsniegšanas ētikas kodekss.

Lai uzzinātu vairāk par InvestEU, skatiet InvestEU tīmekļvietni un Sociālās ekonomikas portālu.

Konsultāciju centrs InvestEU

Konsultāciju centrs InvestEU sniedz konsultatīvu un tehnisku atbalstu projektu virzītājiem un starpniekiem. Atbalsts ir pieejams centrālajā piekļuves punktā Eiropas Komisijas tīmekļvietnē šeit

Padomus mikrofinansējuma un sociālo uzņēmumu finansējuma sniedzējiem nodrošina Eiropas Investīciju banka un Eiropas Padomes Attīstības banka.

Tehniskā palīdzība iekļaujošam sociālajam finansējumam — SIFTA

Tehniskā palīdzība iekļaujošam sociālajam finansējumam (SIFTA) ir īpašs konsultāciju centra InvestEU darbības virziens, kas atbalsta mikrofinansējuma un sociālo uzņēmumu finansējuma sniedzējus. Tās pamatā ir EaSI tehniskās palīdzības panākumi.

Pateicoties SIFTA un galvenajam InvestEU konsultatīvajam partnerim — Eiropas Investīciju bankai —, ES sniedz mērķtiecīgus un daudzējādus spēju veidošanas pakalpojumus mikrofinansējuma un sociālo uzņēmumu finansējuma sniedzējiem.

Tie ietver īpaši specializētu apmācību, seminārus, vienādranga apmaiņu un mācību apmeklējumus, kā arī reitingus un ar Eiropas mikrokredītu izsniegšanas ētikas kodeksa ievērošanu saistītu analīzi un izvērtēšanu.

ES Nodarbinātības un sociālās inovācijas programmas (EaSI) (2014–2020) mikrofinansēšanas un sociālās uzņēmējdarbības apakšprogramma

Nodarbinātības un sociālās inovācijas (EaSI) programma 2014.–2020. gada finanšu periodā bija ES līmeņa finanšu instruments, kura mērķis bija atbalstīt augsta līmeņa kvalitatīvu un ilgtspējīgu nodarbinātību, garantēt atbilstīgu un pienācīgu sociālo aizsardzību, cīnīties pret sociālo atstumtību un nabadzību un uzlabot darba apstākļus.

No trim EaSI finanšu instrumentiem, kuru mērķis ir atbalstīt mikrofinansēšanu un sociālo uzņēmējdarbību, finansējums saskaņā ar EaSI finansēto instrumentu joprojām ir pieejams EIF tīmekļvietnē. Jauni pieteikumi saskaņā ar EaSI garantiju mehānismu un EaSI spēju veidošanas instrumentu vairs netiek pieņemti.

2021.–2027. gada periodā EaSI 2014.–2020. gada programma ir kļuvusi par Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) sadaļu. ES finanšu instrumenti mikrofinansēšanas un sociālo uzņēmumu finansēšanas atbalstam tiek turpināti programmas InvestEU ietvaros.

EaSI finansētais instruments

EaSI finansētais instruments ir aizdevumu fonds 200 miljonu eiro apmērā. Tas nodrošina prioritārus un subordinētus aizdevumus mikrofinansēšanas un sociālo uzņēmumu kreditēšanas iestādēm nolūkā veicināt mikrouzņēmumu un sociālo uzņēmumu kreditēšanu. 

Ar šo instrumentu iecerēts uzlabot mikrouzņēmumu — tostarp pašnodarbināto personu un darba devēju, kuri nodarbina neaizsargātas personas —, kā arī sociālo uzņēmumu piekļuvi finansējumam un tādā veidā atbalstīt darbvietu radīšanu un sociālo iekļaušanu.

Aizdevumu fonds ir partnerība starp ES, Eiropas Investīciju banku un Eiropas Investīciju fondu. Par fonda pārvaldnieku tika izraudzīts Eiropas Investīciju fonds.

EaSI garantija

Kopumā EaSI garantijas ietvaros tika atbalstīti 113 mikrofinansējuma un sociālo uzņēmumu finansējuma sniedzēji ar kopējo budžetu 130 miljoni eiro (90 miljoni eiro mikrofinansēšanai un 40 miljoni eiro sociālo uzņēmumu finansēšanai).  

EaSI garantija ļauj mikrokredītu sniedzējiem un sociālo uzņēmumu finansējuma sniedzējiem piedāvāt savus pakalpojumus arī tādiem uzņēmējiem, kurus citādi viņi nebūtu varējuši finansēt ar risku saistītu apsvērumu dēļ.

EaSI garantijas īstenošanu Komisija ir uzticējusi Eiropas Investīciju fondam.

EaSI spēju veidošana

EaSI spēju veidošanas instruments, kura kopējais budžets ir 45 miljoni eiro, bija paredzēts tam, lai attīstītu to atlasīto finanšu starpnieku institucionālās spējas, kuri vēl nebija sasnieguši ilgtspēju vai kuriem bija vajadzīgs riska kapitāls to izaugsmes un attīstības atbalstam. Tas ietvēra pašu kapitālu un izņēmuma gadījumos — aizdevumus.

Šīs EaSI sadaļas īstenošanu Komisija uzticēja Eiropas Investīciju fondam.

EaSI tehniskā palīdzība (2014–2020)

EaSI tehniskā palīdzība bijusi noderīga publiskajiem un privātajiem finanšu starpniekiem, kuri darbojas mikrofinansēšanas un sociālo uzņēmumu finansēšanas nozarē Eiropā.

Šī palīdzība aptvēra visdažādākās darbības, kuru mērķis ir nostiprināt spējas un veicināt labas prakses apmaiņu nolūkā uzlabot piekļuvi finansējumam un attīstīt ilgtspējīgu Eiropas mikrofinansēšanas un sociālo uzņēmumu finansēšanas ekosistēmu.

Šie pakalpojumi ietvēra apmācību, kas pielāgota starpnieku īpašajām vajadzībām, vienādranga mācības, mācību apmeklējumus un seminārus, institucionālos izvērtējumus, apmācību par investīciju sagatavošanu, specializētu palīdzības dienestu un — mikrokredītu sniedzējiem — apmācību un atbilstības izvērtēšanu saistībā ar Eiropas mikrokredītu izsniegšanas ētikas kodeksa ievērošanu.

Ieteikt šo lapu: