Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Mikrorahastamine ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamine (EaSI)



EL toetab mikro- ja sotsiaalseid ettevõtteid programmi „InvestEU“ ning ELi tööhõive ja sotsiaalse innovatsiooni programmi (EaSI) pakutavate rahastamisvahendite kaudu.

ELi mikrorahastamise ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise toetuse eesmärk on edendada töökohtade loomist ja sotsiaalset kaasatust järgmiselt:

  • suurendades juurdepääsu mikrorahastamisele ja selle kättesaadavust nende haavatavate elanikerühmade jaoks, kes soovivad käivitada või arendada oma mikroettevõtet;
  • toetades sotsiaalsete ettevõtete arengut, eelkõige hõlbustades juurdepääsu rahalistele vahenditele;
  • suurendades mikrokrediidi pakkujate ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise pakkujate institutsioonilist suutlikkust nõustamistoe ja tehnilise abi kaudu.

Tagasimakstavast rahastamisest huvitatud mikroettevõtjad või sotsiaalsed ettevõtted saavad esitada taotluse otse teatavate ELi toetatavate finantsvahendajate kaudu.

Rahastamine ja tehniline abi

InvestEU fond

Programmitöö perioodil 2021–2027 kaasab InvestEU fond 26,2 miljardi euro suuruse ELi tagatise abil üle 372 miljardi euro avaliku ja erasektori investeeringuid.

Seda ELi tagatist rakendatakse InvestEU rakenduspartnerite kaudu, nagu EIP (Euroopa Investeerimispanga) grupp, rahvusvahelised finantseerimisasutused ja riiklikud tugipangad.

Ligikaudu 2,8 miljardit eurot sellest tagatisest eraldatakse kuni 2027. aastani sotsiaalsetele investeeringutele ja oskustele, sealhulgas investeeringutele mikrorahastamisesse ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamisse.

Lisateavet mikrorahastamiseks ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamiseks pakutavate finantstoodete kohta leiab InvestEU rakenduspartnerite veebilehtedelt: EIF ja CEB.

Mikrorahastamisasutuste ja pankade puhul on programmi „InvestEU“ ja EaSI rahastamisvahendite raames ELi toetuse saamise eeltingimus vastavalt mikrokrediidiga tegelevate asutuste Euroopa tegevusjuhendi allkirjastamine või kinnitamine.

Lisateavet InvestEU kohta leiate InvestEU veebilehelt ja sotsiaalmajanduse portaalist.

InvestEU nõustamiskeskus

InvestEU nõustamiskeskus pakub projektiarendajatele ja vahendajatele nõustamistuge ja tehnilist abi. Tugi on kättesaadav keskse kontaktpunkti kaudu Euroopa Komisjoni veebisaidil

Nõustamistuge mikrorahastamise ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise pakkujatele pakutakse nii Euroopa Investeerimispanga kui ka Euroopa Nõukogu Arengupanga kaudu.

Sotsiaalvaldkonna kaasava rahastamise tehniline abi – SIFTA

Sotsiaalvaldkonna kaasava rahastamise tehniline abi (SIFTA) on InvestEU nõustamiskeskuse eriharu, mis toetab mikrorahastamise ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise pakkujaid. See tugineb EaSI tehnilise abi edule.

EL pakub SIFTA ning InvestEU peamise nõustamispartneri – Euroopa Investeerimispanga – kaudu mikrorahastamise ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise pakkujatele mitmes vormis sihtotstarbelisi suutlikkuse suurendamise teenuseid.

Need hõlmavad kohandatud koolitusi, seminare, vastastikust teabevahetust ja õppekülastusi, samuti hinnanguid ja analüüse mikrokrediidiga tegelevate asutuste Euroopa tegevusjuhendi nõuetele vastavuse kohta.

ELi tööhõive ja sotsiaalse innovatsiooni programmi (2014–2020) mikrorahastamise ja sotsiaalse ettevõtluse tegevussuund

Tööhõive ja sotsiaalse innovatsiooni programm (EaSI) oli rahastamisperioodil 2014–2020 ELi tasandi rahastamisvahend kvaliteetse ja jätkusuutliku tööhõive kõrge taseme saavutamiseks, piisava ja inimväärse sotsiaalkaitse tagamiseks, sotsiaalse tõrjutuse ja vaesuse vastu võitlemiseks ning töötingimuste parandamiseks.

Kolmest EaSI rahastamisvahendist, millega toetatakse mikrorahastamist ja sotsiaalset ettevõtlust, saab taotleda veel rahastamist EaSI rahastamisvahendi kaudu EIFi veebisaidil. EaSI tagatis ning EaSI suutlikkuse suurendamise vahend ei võta enam uusi taotlusi vastu.

Käimasoleval perioodil 2021–2027 sai EaSI 2014.–2020. aasta programmist Euroopa Sotsiaalfond+-i (ESF+) haru. ELi rahastamisvahendid mikrorahastamise ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise toetamiseks jätkuvad selle asemel programmi „InvestEU“ raames.

EaSI rahastamisvahend

EaSI rahastamisvahend on 200 miljoni euro suurune laenufond. Selle kaudu pakutakse kõrgema nõudeõiguse järguga ja allutatud laene mikrorahastamisasutustele ja sotsiaalsetele ettevõtetele laene andavatele asutustele, et hoogustada edasilaenamist mikroettevõtjatele ja sotsiaalsetele ettevõtetele. 

EaSI rahastamisvahendiga soovitakse anda mikroettevõtjatele, sh füüsilisest isikust ettevõtjatele ja haavatavate isikute tööandjatele ning sotsiaalsetele ettevõtetele paremad võimalused rahastust saada, et toetada töökohtade loomist ja sotsiaalset kaasatust.

See laenufond kujutab endast ELi, Euroopa Investeerimispanga ja Euroopa Investeerimisfondi partnerlust. Fondivalitsejaks on valitud Euroopa Investeerimisfond.

Euroopa tööhõive ja sotsiaalse innovatsiooni programmi (EaSI) tagatis

EaSI tagatisega toetati kokku 113 mikrorahastamise ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise pakkujat kogueelarvega 130 miljonit eurot (90 miljonit eurot mikrorahastamiseks ja 40 miljonit eurot sotsiaalsete ettevõtete rahastamiseks).  

EaSI tagatis võimaldas mikrorahastamise pakkujatel ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise pakkujatel jõuda ettevõtjateni, keda nad ei oleks muidu saanud riskikaalutlustel finantseerida.

Komisjon valis Euroopa Investeerimisfondi oma volitatud üksuseks EaSI tagatisskeemi rakendamisel.

EaSI suutlikkuse suurendamise vahend

EaSI suutlikkuse suurendamise vahend, mille kogueelarve on 45 miljonit eurot, loodi selleks, et luua nende valitud finantsvahendajate institutsiooniline suutlikkus, kes ei olnud veel saavutanud jätkusuutlikkust või kes vajasid oma kasvu ja arengu tagamiseks riskikapitali. Vahendeid eraldati omakapitali ning erandjuhtudel ka laenude vormis.

Komisjon valis Euroopa Investeerimisfondi oma volitatud üksuseks EaSI suutlikkuse suurendamise investeerimisvahendi rakendamisel.

EaSI tehniline abi 2014–2020

EaSI tehniline abi pakkus tuge mikrorahastamise ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise sektoris tegelevatele avaliku ja erasektori finantsvahendajatele Euroopas.

Teenused hõlmasid mitmesuguseid tegevusi, mille eesmärk oli suutlikkuse suurendamine ja heade tavade vahetamise edendamine, et parandada juurdepääsu rahastamisele ning arendada välja kestlik Euroopa mikrorahastamise ja sotsiaalsete ettevõtete rahastamise ökosüsteem.

Need teenused hõlmasid vahendajate erivajadustele vastavaid koolitusi, vastastikuseid koolitusi, õppekülastusi ja seminare, institutsionaalseid hindamisi, investeerimisvalmiduse koolitusi, sihtotstarbelist kasutajatuge ning mikrokrediidi pakkujate puhul mikrokrediidiga tegelevate asutuste Euroopa tegevusjuhendiga seotud koolitusi ja vastavushindamist.

Jaga seda lehte