Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plāns

Eiropas sociālo tiesību pīlārā ir ietverti 20 galvenie principi un tiesības, kas ir būtiski, lai veidotu godīgākus un labi funkcionējošus darba tirgus un sociālās aizsardzības sistēmas.

Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plāns šo principus pārvērš konkrētās darbībās, no kurām ieguvēji būs iedzīvotāji. Tajā ierosināti arī ES pamatmērķi, kas jāsasniedz līdz 2030. gadam.

Sociālo tiesību pīlāra īstenošana ir ES iestāžu, valsts iestāžu, reģionālo un vietējo pašvaldību, sociālo partneru un pilsoniskās sabiedrības kopīgs uzdevums.

Trīs vērienīgi ES mērķi, kas jāsasniedz līdz 2030. gadam

78 %
Nodarbinātība
Līdz 2030. gadam vismaz 78 % iedzīvotāju vecumā no 20 līdz 64 gadiem vajadzētu būt nodarbinātiem.
60 %
Mācības
Vismaz 60 % visu pieaugušo līdz 2030. gadam ik gadu būtu jāpiedalās mācībās.
15 miljoni
Nabadzības mazināšana
Par vismaz 15 miljoniem jāsamazina nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto personu skaits.

 

Principu īstenošana praksē

Pašreizējā situācija

  • Sešus gadus nodarbinātības jomā bija vērojama pozitīva tendence, kuru apturēja koronavīrusa krīze. 2020. gada trešajā ceturksnī nodarbinātības līmenis bija 72,4 %.
  • Līdz 2016. gadam mācību pasākumos katru gadu piedalījās tikai 37 % pieaugušo.
  • Eurostat dati liecina, ka 2021. gadā ES katrs piektais iedzīvotājs bija pakļauts nabadzības vai sociālās atstumtības riskam (21,7 % iedzīvotāju jeb 95,4 miljoni cilvēku). Nabadzībā dzīvoja 24,4 % bērnu.

Nacionālie mērķi

2022. gada 16. jūnijā ES nodarbinātības un sociālo lietu ministri nāca klajā ar izvirzītajiem nacionālajiem mērķiem. Dalībvalstu saistību izpilde sekmēs ES kopīgos centienus sasniegt vai pat pārsniegt ES pamatmērķus.

Ko eiropieši domā par sociālo Eiropu

“Praktiskām formalitātēm, kas saistītas ar diploma apstiprināšanu, sociālā nodrošinājuma numura saņemšanu, algas pārvaldību vai pārcelšanos no vienas ES valsts uz citu, vajadzētu būt vienkārši nokārtojamām.”

Paskāls (Nīderlande)

 

“Es strādāju uzņēmumā, kuram rūp daudzveidība un iekļautība un kurš pieliek daudz pūļu, lai izskaustu ar dzimumu saistītus aizspriedumus un jebkādu citu diskrimināciju. Domāju, ka ES varētu iedvesmoties no šiem piemēriem. Mums ir daudz labu ideju, kuras varētu pārņemt arī citi uzņēmumi.”

Aleksandra (Rumānija)

 

“Pašnodarbinātībai Eiropā vajadzētu būt pievilcīgai un viegli pieejamai iespējai, ko izmantot līdztekus darbam, apmācībai vai pensijai. Tas ir gan veids, kā palielināt ienākumus, gan iespēja visu vecumu cilvēkiem atrast nodarbošanos un veidot pārrobežu kontaktus.”

Volfgangs (Austrija)

Sabiedriskā apspriešana

Šīs atsauksmes ir daļa no plašas sabiedriskās apspriešanas, kuras laikā tika saņemti vairāk nekā 1000 rakstisku komentāru no dalībvalstīm, reģioniem, pilsētām, sociālajiem partneriem, pilsoniskās sabiedrības organizācijām, starptautiskām organizācijām, uzņēmumiem, domnīcām un iedzīvotājiem. Komisija organizēja arī īpašus tīmekļseminārus, kuros konsultējās ar vairāk nekā 1500 galvenajām ieinteresētajām personām, tai skaitā ar Eiropas Parlamentu, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju un Reģionu komiteju. Pamatojoties uz iegūtajiem rezultātiem, tapa rīcības plāns.

Eirobarometra aptauja

2021. gadā tika veikta Eirobarometra aptauja par sociālajiem jautājumiem, un tās rezultāti liecina, ka deviņi no katriem desmit eiropiešiem (88 %) uzskata, ka sociālā Eiropa viņiem ir svarīga.

Lasīt vairāk par Eirobarometra aptauju

Portu sociālais samits un Portu sociālās saistības

Portu sociālais samits, kas 2021. gada 7. un 8. maijā norisinājās Padomes prezidentvalstī Portugālē, sniedza iespēju vēlreiz apliecināt apņēmību darīt visu iespējamo, lai gan Eiropas atveseļošanā, gan plašākā kontekstā galvenā prioritāte būtu cilvēki. Samita ietvaros arī bija izdevība apvienot spēkus, lai augstākajā politiskajā līmenī atkārtoti apliecinātu apņemšanos īstenot sociālo pīlāru.

7. maijā partneri kopīgās Portu sociālajās saistībās apņēmās īstenot trīs Komisijas Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plānā noteiktos 2030. gada pamatmērķus.

8. maijā Eiropadomes locekļi pieņēma Portu deklarāciju par sociālajām lietām.

25. jūnijā Eiropadome atzinīgi novērtēja Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plānā noteiktos ES pamatmērķus saskaņā ar Portu deklarāciju.

Portu sociālajā samitā paustie viedokļi no visas Eiropas

Šarls Mišels
“Tiem, kas apgalvo, ka sociāla Eiropa ir neredzama, varu teikt – jā, tikpat neredzama kā gaiss, ko elpojam. Gaisu mēs neredzam, bet bez tā izdzīvot nevaram.”
Dāvids Marija Sasoli
“Portu samits nav uzskatāms par galapunktu, bet gan par sākumpunktu ceļā uz sociālo atveseļošanu.”
Mario Dagi
“Pīlāra mērķi un sasniegumi jāietver Eiropas pusgadā.”
Emanuels Makrons
“Mums kā eiropiešiem jāmeklē risinājums pašreizējai krīzei. Tai jābūt sociālai reakcijai, kas saskan ar mūsu vērtībām.”

 

Spēku apvienošana sociālākas Eiropas izveidei

Eiropas sociālo tiesību pīlāra īstenošana ir ES iestāžu, valsts iestāžu, reģionālo un vietējo pašvaldību, sociālo partneru un pilsoniskās sabiedrības kopīga politiska apņemšanās un atbildība. Katrai iesaistītajai pusei ir sava loma atbilstoši to kompetencei.

Dalībvalstīm būtu pilnībā jāizmanto līdz šim apjomīgākie reformu un ieguldījumu atbalstam pieejamie ES fondi: ES budžets, “Next Generation EU”, Eiropas Sociālais fonds Plus un citi.

Pīlāra īstenošanā būtiska ir valsts iestāžu, reģionālo un vietējo pašvaldību, sociālo partneru un pilsoniskās sabiedrības iesaiste.
Dalībvalstīm optimāli jāizmanto Eiropas pusgads, lai koordinētu uz cilvēkiem un viņu labklājību orientētas ekonomiskās, nodarbinātības un sociālās reformas un ieguldījumus.
ES starptautiskā rīcība sociālajā jomā, kas ietver pienācīgas kvalitātes nodarbinātības un sociālās iekļaušanas veicināšanu visā pasaulē, apstiprina ES kā atbildīgas globālās līderes lomu.

ES darbību hronoloģija

Rīcības plānā ir paredzēta virkne ES darbību, kuras Komisija ir apņēmusies veikt pašreizējā pilnvaru termiņā (līdz 2024. gada beigām) un kuru pamatā ir daudzas citas darbības, kas jau īstenotas kopš Eiropas sociālo tiesību pīlāra proklamēšanas 2017. gadā Gēteborgā, Zviedrijā. Šis rīcības plāns ir Komisijas ieguldījums sociālā pīlāra principu realizēšanā.

  1.  
    2021. gada 3. ceturksnī sasniegtais
  2.  
    2022. gads

    Ziņojums par Darba laika direktīvas īstenošanu

    Barselonas mērķu pārskatīšana

    Iniciatīva “Ceļi uz panākumiem skolā”

    Stažēšanās kvalitātes sistēmas pārskatīšana

    Iniciatīva par ilgtermiņa aprūpi

    Iniciatīva par koplīgumu slēgšanu pašnodarbinātām personām

    Jaunās augsta līmeņa ekspertu grupas ziņojums par piekļuvi pienācīgai un ilgtspējīgai sociālajai aizsardzībai 

    Jauni rīki un rādītāji par piekļuvi veselības aprūpei

    Tiesību aktu priekšlikumi ar mērķi samazināt darba ņēmēju eksponētību bīstamām ķīmiskajām vielām, arī azbestam

    Padomes ieteikums par minimālajiem ienākumiem

    Sociālā dialoga iniciatīva 

    Norādījumi par ex ante distributīvās ietekmes novērtējumiem 

    Pirmais ES ziņojums par piekļuvi pamatpakalpojumiem

  3.  
    2024. gads
    Eiropas Darba iestādes pirmais izvērtējums
  4.  
    2025. gads
    Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plāna pārskatīšana

 

Ieteikt šo lapu: