Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava

Euroopa sotsiaalõiguste sambasse on koondatud 20 peamist põhimõtet ja õigust, mis on väga olulised, et toetada õiglaseid ja hästi toimivaid tööturge ning sotsiaalkaitsesüsteeme.

Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskavas sõnastatakse need põhimõtted konkreetsete meetmetena, mis toovad kasu kodanikele. Tegevuskavaga nähakse ette ka ELi peamised eesmärgid 2030. aastaks.

Sotsiaalõiguste samba põhimõtete elluviimine on ELi institutsioonide, riiklike, piirkondlike ja kohalike ametiasutuste, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna ühine vastutus.

ELi kolm ambitsioonikat eesmärki aastaks 2030

78%
tööhõive
Aastaks 2030 peaks 20–64aastastest elanikest töötama vähemalt 78%.
60%
koolitus
Aastaks 2030 peaks igal aastal osalema koolitusel vähemalt 60% kõigist täiskasvanutest.
15 miljonit
vaesuse vähendamine
Vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus olevate inimeste arv peaks vähenema vähemalt 15 miljoni võrra.

 

Põhimõtete elluviimine

Praegune olukord

  • COVID-19 kriisi tagajärjel lõppes kuus aastat kestnud tööhõivemäära tõus ning 2020. aasta kolmandaks kvartaliks oli tööhõive määr 72,4%.
  • 2016. aastal osales igal aastal koolitusel üksnes 37% täiskasvanutest.
  • Eurostati andmed näitavad, et 2021. aastal oli ELis vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus üle viiendiku inimestest (21,7% elanikkonnast ehk 95,4 miljonit inimest). Laste vaesuse määr oli 24,4%.

Liikmesriikide eesmärgid

ELi tööhõive- ja sotsiaalministrid tutvustasid liikmesriikide eesmärke 16. juunil 2022. Liikmesriikide võetud kohustuste tulemusena suudab EL kindlalt saavutada oma peamised eesmärgid või neid isegi ületada.

Mida arvavad eurooplased sotsiaalsest Euroopast?

„Väikesed praktilised asjad, nagu diplomite tunnustamine, sotsiaalkindlustusnumbri saamine, palgaarvestus ja kõik, mis on seotud ühest ELi riigist teise kolimisega, peaksid olema lihtsad.“

Pascal, Madalmaad

 

„Töötan ettevõttes, kus pööratakse suurt tähelepanu mitmekesisusele ja kaasamisele ning nähakse palju vaeva, et vältida soopõhiste või mis tahes muude mitmekesisusel põhinevate eelarvamuste tekkimist. Leian, et EL võiks meie näidetega tutvuda, sest meil on suurepäraseid ideid, mida saaks kasutada ka teistes ettevõtetes.“

Alexandra, Rumeenia

 

„Euroopas võiks olla lihtne ja atraktiivne tegutseda füüsilisest isikust ettevõtjana, seda ka töö, kooli või pensioni kõrvalt. Nii saab suurendada sissetulekut ja kaasata igas vanuses inimesi, sealhulgas piiriüleselt.“

Wolfgang, Austria

Avalik konsultatsioon

Need arvamused koguti ulatusliku avaliku konsultatsiooni käigus, kus saadi üle 1000 kirjaliku vastuse liikmesriikidelt, piirkondadelt, linnadelt, sotsiaalpartneritelt, kodanikuühiskonna organisatsioonidelt, rahvusvahelistelt organisatsioonidelt, ettevõtjatelt, mõttekodadelt ja kodanikelt. Lisaks konsulteeris komisjon veebiseminaridel rohkem kui 1500 peamise sidusrühmaga, sealhulgas Euroopa Parlamendi, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee ning Regioonide Komiteega. Tegevuskava põhineb saadud tulemustel.

Eurobaromeetri uuring

Sotsiaalküsimusi käsitleva Eurobaromeetri 2021. aasta uuringu kohaselt arvab üheksa eurooplast kümnest (88% vastanutest), et sotsiaalne Euroopa on neile isiklikult oluline.

Lisateave Eurobaromeetri uuringu kohta

Porto sotsiaaltippkohtumine ja Porto sotsiaalkohustus

Portugali eesistumise ajal, täpsemalt 7.–8. mail 2021 toimus Portos sotsiaaltippkohtumine, kus kinnitati, et Euroopa majanduse taastamisel ja ka edaspidi seatakse inimesed kindlalt esikohale. Porto tippkohtumine oli ka võimalus koondada jõud, et kinnitada kõrgeimal poliitilisel tasandil üle sotsiaalõiguste samba rakendamise kohustus.

7. mail allkirjastasid partnerid Euroopa Komisjoni koostatud Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskavas sätestatud kolm peamist 2030. aasta eesmärki ühises Porto sotsiaalkohustuses.

8. mail võtsid Euroopa Ülemkogu liikmed vastu Porto deklaratsiooni sotsiaalküsimuste kohta.

25. juunil tervitas Euroopa Ülemkogu Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava ELi peamisi eesmärke kooskõlas Porto deklaratsiooniga.

Sõnavõtjad kogu Euroopast Porto sotsiaaltippkohtumisel

Charles Michel
„Neile, kes ütlevad, et sotsiaalne Euroopa on nähtamatu, ütleksin – nähtamatu kui õhk, mida hingame. See õhk on nähtamatu, kuid inimelu jaoks hädavajalik.“
David Maria Sassoli
„Euroopa tippkohtumine Portos peab olema sotsiaalse taastumise lähtepunkt, mitte sihtpunkt.“
Mario Draghi
„Peame lõimima samba eesmärgid ja vahe-eesmärgid Euroopa poolaasta protsessi.“
Emmanuel Macron
„Eurooplastena anname kriisile, millega silmitsi seisame, vastuse – sotsiaalse vastuse, mis on kooskõlas meie väärtustega.“

 

Koostöö sotsiaalsema Euroopa saavutamiseks

Euroopa sotsiaalõiguste samba elluviimine on ELi institutsioonide, riiklike, piirkondlike ja kohalike ametiasutuste, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna jagatud poliitiline kohustus ja vastutus – kõigil neil on oma pädevusele vastav ülesanne.

Liikmesriigid peaksid täielikult ära kasutama ELi erakordsed vahendid, millega toetatakse reformide ja investeeringute tegemist: ELi eelarve, NextGenerationEU, Euroopa Sotsiaalfond+ jne.

Sotsiaalõiguste samba rakendamisel on väga oluline riiklike, piirkondlike ja kohalike ametiasutuste, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna kaasamine.
Liikmesriigid peaksid igakülgselt arvesse võtma Euroopa poolaasta raames esitatud soovitusi majandus-, tööhõive- ja sotsiaalreformide ning investeeringute koordineerimiseks, keskendudes seejuures inimestele ja nende heaolule.
Suunates ELi rahvusvahelist tegevust sotsiaalvaldkonnas, aitab sotsiaalõiguste sammas kindlustada ELi rolli vastutustundliku üleilmse liidrina, edendades inimväärset tööd ja sotsiaalset kaasatust kogu maailmas.

Ajakava ja põhimeetmed

Tegevuskavas sätestatakse mitu ELi meedet, mida komisjon on otsustanud võtta praeguse ametiaja jooksul (2024. aasta lõpuni), lähtudes paljudest meetmetest, mis on juba võetud pärast Euroopa sotsiaalõiguste samba väljakuulutamist Rootsis, Göteborgis 2017. aastal. See tegevuskava on komisjoni panus sotsiaalõiguste samba põhimõtete elluviimisse.

  1.  
    2021. aasta 3. kvartalis ellu viidud meetmed
  2.  
    2022

    Tööaja direktiivi rakendamise aruanne

    Barcelona eesmärkide läbivaatamine

    Algatus „Õpiedu saavutamise teed“

    Praktika kvaliteediraamistiku läbivaatamine

    Pikaajalise hoolduse algatus

    FIEde kollektiivläbirääkimiste algatus

    Uue kõrgetasemelise eksperdirühma aruanne piisavale ja jätkusuutlikule sotsiaalkaitsele juurdepääsu kohta 

    Uued tervishoiuteenuste kättesaadavuse mõõtmise vahendid ja näitajad

    Seadusandlikud ettepanekud, et vähendada töötajate kokkupuudet ohtlike kemikaalidega, sh asbestiga

    Nõukogu soovitus miinimumsissetuleku kohta

    Sotsiaaldialoogi algatus 

    Suunised jaotusliku mõju eelhindamise kohta 

    ELi esimene aruanne esmatähtsate teenuste kättesaadavuse kohta

  3.  
    2024
    Euroopa Tööjõuameti esimene hindamine
  4.  
    2025
    Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava läbivaatamine

 

Jaga seda lehte