Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų planas

Europos socialinių teisių ramstyje išdėstyta 20 pagrindinių principų ir teisių, būtinų deramoms, sklandžiai veikiančioms darbo rinkoms ir socialinės apsaugos sistemoms užtikrinti.

Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plane išdėstyti konkretūs piliečiams naudingi tų principų įgyvendinimo veiksmai. Jame taip pat siūloma, kokius pagrindinius tikslus ES turi pasiekti iki 2030 m.

Europos socialinių teisių ramsčio įgyvendinimas – bendra ES institucijų, nacionalinių, regioninių ir vietos valdžios institucijų, socialinių partnerių ir pilietinės visuomenės atsakomybė.

Trys ES plataus užmojo tikslai, kuriuos norima pasiekti iki 2030 m.

78 %
Užimtumas
2030 m. bent 78 % 20–64 metų gyventojų turėtų turėti darbą
60 %
Mokymas
2030 m. bent 60 % suaugusiųjų turėtų kasmet dalyvauti mokymuose.
15 mln.
Skurdo mažinimas
Žmonių, patiriančių skurdo arba socialinės atskirties riziką, skaičius turėtų būti sumažintas bent 15 milijonų.

 

Principų įgyvendinimas

Dabartinė padėtis

  • Dėl koronaviruso krizės sustojo šešerius metus fiksuotas užimtumo augimas. 2020 m. trečiąjį ketvirtį jis siekė 72,4 proc.
  • Iki 2016 m. mokymuose kasmet dalyvavo tik 37 proc. suaugusiųjų.
  • Eurostato duomenimis, 2021 m. daugiau kaip penktadaliui ES gyventojų grėsė skurdas ir socialinė atskirtis (21,7 proc. gyventojų arba 95,4 mln. žmonių). Vaikų skurdas siekė 24,4 proc.

Nacionaliniai tikslai

2022 m. birželio 16 d. ES užimtumo ir socialinių reikalų ministrai pristatė savo šalių nacionalinius tikslus. Visi kartu šie valstybių narių įsipareigojimai padeda ES tvirtai siekti pagrindinių ES tikslų ar net juos viršyti.

Ką apie socialinę Europą mano europiečiai

„Maži praktiniai dalykai, tokie kaip diplomo patvirtinimas, socialinės apsaugos numerio gavimas, darbo užmokesčio administravimas ir viskas, kas susiję su persikėlimu iš vienos ES šalies į kitą, turėtų būti paprasta.“

Pascalis iš Nyderlandų

 

„Dirbu bendrovėje, kurioje įvairovei ir įtraukčiai skiriama daug dėmesio ir dedama daug pastangų, kad būtų išvengta šališkumo dėl lyties ar kokio nors kito skirtingumo. Manau, kad ES vertėtų susipažinti su šiais pavyzdžiais, nes turime puikių idėjų, kurias būtų galima diegti ir kitose įmonėse.“

Alexandra iš Rumunijos

 

„Būti savarankiškai dirbančiu asmeniu Europoje turėtų būti paprasta ir patrauklu. Ir tuo pat metu dirbti kitą darbą, mokytis arba gauti pensiją. Taip galima padidinti pajamas, be to, į veiklą įsitraukia ir užmezga ryšius įvairaus amžiaus žmonės iš įvairių šalių.“

Wolfgangas iš Austrijos

Viešos konsultacijos

Šios mintys išsakytos per plataus masto viešas konsultacijas, per kurias valstybės narės, regionai, miestai, socialiniai partneriai, pilietinės visuomenės organizacijos, tarptautinės organizacijos, įmonės, ekspertų grupės ir piliečiai pateikė daugiau kaip 1 000 rašytinių nuomonių. Be to, Komisija specialiuose internetiniuose seminaruose konsultavosi su daugiau kaip 1 500 pagrindinių suinteresuotųjų subjektų – įskaitant Europos Parlamentą, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetą ir Regionų komitetą. Rengiant veiksmų planą remtasi šių konsultacijų rezultatais.

„Eurobarometro“ apklausa

Remiantis 2021 m. „Eurobarometro“ apklausa socialiniais klausimais, 9 iš 10 europiečių (88 proc.) mano, kad socialinė Europa jiems yra svarbi asmeniškai.

Plačiau apie „Eurobarometro“ apklausą

Porto socialinių reikalų aukščiausiojo lygio susitikimas ir Porto socialiniai įsipareigojimai

Per Tarybai pirmininkaujančios Portugalijos iniciatyva 2021 m. gegužės 7–8 d. surengtą Porto socialinių reikalų aukščiausiojo lygio susitikimą buvo pasinaudota proga dar kartą patvirtinti įsipareigojimą ir užmojį Europos ekonomikos atsigavimo laikotarpiu ir vėliau prioritetą teikti žmonėms. Be to, Porto aukščiausiojo lygio susitikimas buvo proga sutelkti jėgas, kad aukščiausiu politiniu lygmeniu būtų atnaujintas įsipareigojimas įgyvendinti socialinių teisių ramstį.

Gegužės 7 d. pasirašytu bendru dokumentu „Porto socialiniai įsipareigojimai“ partneriai įsipareigojo iki 2030 m. pasiekti tris pagrindinius tikslus, nustatytus Komisijos Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plane.

Gegužės 8 d. Europos Vadovų Tarybos nariai priėmė Porto deklaraciją dėl socialinių reikalų.

Birželio 25 d. Europos Vadovų Taryba palankiai įvertino pagrindinius ES tikslus, nustatytus Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plane, kuris parengtas atsižvelgiant į Porto deklaraciją.

Visų Europos šalių balsai Porto socialinių reikalų aukščiausiojo lygio susitikime

Charles’is Michelis
„Visiems, kurie teigia, kad socialinės Europos nesimato, atsakyčiau, kad jos nesimato taip pat kaip ir oro, kuriuo kvėpuojame. Oras nematomas, bet žmogui būtinas.“
Davidas-Maria Sassoli
„Europos Porto aukščiausiojo lygio susitikimas turi būti ne galutinis taškas, o kelio į socialinį atsigavimą pradžia.“
Mario Draghis
„Ramsčio tikslus ir etapus turime įtvirtinti Europos semestre.“
Emmanuelis Macronas
„Kaip europiečiai, rengiame atsaką į iškilusią krizę – mūsų vertybes atitinkantį socialinį atsaką.“

 

Socialiai atsakingesnės Europos kūrimas bendromis pastangomis

Europos socialinių teisių ramsčio įgyvendinimas yra bendras politinis įsipareigojimas; atsakomybė už tai tenka ES institucijoms, nacionalinėms, regioninėms ir vietos valdžios institucijoms, socialiniams partneriams bei pilietinei visuomenei – jie visi pagal savo kompetenciją turi atlikti tam tikrą vaidmenį.

Valstybės narės turėtų visapusiškai išnaudoti beprecedenčio dydžio ES lėšų sumas, skiriamas reformoms ir investicijoms remti (ES biudžetas, priemonė „NextGenerationEU“, „Europos socialinis fondas +“ ir kt.).

Kad ramstis būtų įgyventas, itin svarbu įtraukti nacionalines, regionines ir vietos valdžios institucijas, socialinius partnerius ir pilietinę visuomenę.
Valstybės narės turėtų kuo geriau išnaudoti Europos semestrą, kad koordinuotų ekonomines, užimtumo ir socialines reformas bei investicijas, daugiausia dėmesio skirdamos žmonėms ir jų gerovei.
Gairės ir ES tarptautiniai veiksmai socialinėje srityje padeda įtvirtinti ES kaip atsakingos pasaulio lyderės, skatinančios deramą darbą ir socialinę įtrauktį visame pasaulyje, vaidmenį.

Tvarkaraštis ir pagrindiniai veiksmai

Veiksmų plane išdėstyti įvairūs ES veiksmai, kurių Komisija įsipareigoja imtis per šią savo kadenciją (iki 2024 m. pabaigos), remdamasi daugeliu veiksmų, kurių jau imtasi nuo Europos socialinių teisių ramsčio paskelbimo Geteborge (Švedija) 2017 m. Šiuo veiksmų planu Komisija prisideda prie Europos socialinių teisių ramsčio principų įgyvendinimo.

  1.  
    Jau pasiekta 2021 m. III ketv.
  2.  
    2024 m.
    Pirmasis Europos darbo institucijos vertinimas
  3.  
    2025 m.
    Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plano peržiūra

 

Bendrinti šį puslapį