Заетост, социални въпроси и приобщаване

План за действие на Европейския стълб на социалните права

В Европейския стълб на социалните права са посочени 20 основни принципа и права, които са от съществено значение за изграждането на справедливи и добре функциониращи пазари на труда и системи за социална закрила.

Чрез Плана за действие на Европейския стълб на социалните права принципите се превръщат в конкретни действия в полза на гражданите. Той включва също така предложения за водещи цели на ЕС до 2030 г.

За реализирането на Европейския стълб на социалните права споделена отговорност носят институциите на ЕС, националните, регионалните и местните органи, социалните партньори и гражданското общество.

Три амбициозни цели на ЕС до 2030 г.

78 %
Заетост
поне 78% от населението на възраст между 20 и 64 години да има работа до 2030 г.
60 %
Обучение
поне 60 % от всички възрастни следва ежегодно да участват в обучение до 2030 г.
15 милиона души
Намаляване на бедността
намаляване с поне 15 млн. на броя на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване

 

Превръщане на принципите в реалност

Актуално състояние

  • Кризата с коронавируса прекъсна шестгодишния положителен напредък в областта на заетостта, като през третото тримесечие на 2020 г. равнището на заетост беше 72,4 %.
  • До 2016 г. само 37 % от възрастните са участвали в учебни дейности всяка година.
  • Данните на Евростат показват, че през 2021 г. повече от една пета от хората в ЕС са били изложени на риск от бедност или социално изключване (21,7 % от населението или 95,4 милиона души). Детската бедност е достигнала 24,4 %.

Национални цели

Министрите на заетостта и социалните въпроси на държавите от ЕС представиха националните си цели на 16 юни 2022 г. Взети заедно, ангажиментите на държавите членки извеждат категорично ЕС на пътя към постигане или дори надхвърляне на водещите цели на Съюза.

Какво мислят европейците за социална Европа

Малките, практични неща като валидирането на дипломи, получаването на социалноосигурителен номер, административните дейности във връзка със заплатата и всичко, свързано с преместването от една държава на ЕС в друга, следва да бъдат лесни.

Паскал, Нидерландия

 

Работя в дружество, в което многообразието и приобщаването заемат централно място и където се полагат много усилия за избягване на пристрастията въз основа на пола или на друго различие. Мисля, че ЕС може да разгледа нашите практики, тъй като имаме чудесни идеи, които биха могли да бъдат възпроизведени в други дружества.

Александра, Румъния

 

Трябва да е лесно и привлекателно да бъдеш самостоятелно заето лице в Европа, успоредно с работа, обучение или пенсия. От една страна, това може да подобри доходите, а от друга — ангажира хора от всички възрасти и ги свързва отвъд националните граници.

Волфганг, Австрия

Обществена консултация

Тези отзиви са част от широкомащабна обществена консултация с над 1000 писмено изразени становища от държави членки, региони, градове, социални партньори, организации на гражданското общество, международни организации, предприятия, мозъчни тръстове и граждани. Освен това в рамките на специални уебинари Комисията проведе консултации с над 1500 ключови заинтересовани страни, сред които Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите. Планът за действие се основава на резултатите от консултациите.

Проучване „Евробарометър“

Според проучване „Евробарометър“ от 2021 г. по социални въпроси 9 от всеки 10 европейци (88 %) считат, че социална Европа е важна за тях лично.

Повече за проучването „Евробарометър“

Социална среща на върха в Порто и Социален ангажимент от Порто

Социалната среща на върха в Порто на 7—8 май 2021 г., организирана от португалското председателство на Съвета, даде възможност да се потвърдят ангажиментът и амбицията хората да бъдат поставени на първо място в контекста на възстановяването на Европа от последиците на пандемията от COVID-19 и след това. Социалната среща на върха в Порто беше също така повод за обединяване на силите с цел подновяване на най-високо политическо равнище на ангажимента за прилагане на социалния стълб.

На 7 май партньорите подписаха подписаха трите водещи цели за 2030 г., посочени в Плана за действие на Европейския стълб на социалните права на Комисията, в рамките на съвместен Социален ангажимент от Порто.

На 8 май членовете на Европейския съвет приеха Декларацията от Порто по социалните въпроси.

На 25 юни Европейският съвет приветства водещите цели на ЕС в плана за действие на Европейския стълб на социалните права в съответствие с Декларацията от Порто.

Мнения от цяла Европа на социалната среща на върха в Порто

Шарл Мишел
„На онези, които казват, че социална Европа е невидима, бих казал — невидима като въздуха, който дишаме. Този въздух е невидим, но е от решаващо значение за човешкия живот.“
Давид Мария Сасоли
„Европейската среща на високо равнище в Порто не трябва да бъде крайната, а отправната точка за социално възстановяване.“
Марио Драги
„Трябва да заложим общите и етапните цели на стълба в европейския семестър.“
Еманюел Макрон
„Като европейци ние определяме отговора на кризата, пред която сме изправени: социален отговор в съответствие с нашите ценности.“

 

Обединяване на усилията за постигане на по-социална Европа

Реализирането на Европейския стълб на социалните права е споделен политически ангажимент и отговорност на институциите на ЕС, националните, регионалните и местните органи, социалните партньори и гражданското общество, като всички те имат роля в съответствие със своите правомощия.

Държавите членки следва да използват пълноценно безпрецедентните фондове на ЕС в подкрепа на реформите и инвестициите: бюджета на ЕС, инструмента NextGenerationEU, Европейския социален фонд плюс и други.

Ангажирането на националните, регионалните и местните органи, социалните партньори и гражданското общество е от съществено значение за прилагането на Европейския стълб на социалните права.
Държавите членки следва да използват по най-добрия начин европейския семестър за координиране на икономическите, трудовите и социалните реформи и инвестиции, като хората и тяхното благосъстояние се поставят в центъра на вниманието.
Осигуряването на насоки и международните действия на ЕС в социалната област спомагат за утвърждаване на ролята на ЕС като отговорен световен лидер, който насърчава достойния труд и социалното приобщаване в световен мащаб.

Хронология и ключови действия

В плана за действие се определят редица действия на ЕС, които Комисията се ангажира да предприеме през настоящия мандат (до края на 2024 г.), като се надграждат многобройните действия, вече предприети от обявяването през 2017 г. на Европейския стълб на социалните права в Гьотеборг, Швеция. Чрез този план за действие Комисията допринася за превръщането на принципите на социалния стълб в реалност.

  1.  
    Постижения от 2020 г.

    Европейска стратегия за равенство между половете 
    Промишлена стратегия и стратегия за МСП 
    Временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE) 
    Преразгледана многогодишна финансова рамка за периода 2021 — 2027 г. 
    Механизъм за възстановяване и устойчивост и Помощ за възстановяване в полза на сближаването и териториите на Европа (REACT-EU)
    Европейска програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост 
    Препоръка на Съвета относно професионалното образование и обучение
    Подкрепа за младежката заетост, съпроводена от подсилена гаранция за младежта
    Европейско пространство за образование
    План за действие в областта на цифровото образование (2021-2027 г.)
    План за действие на ЕС за борба с расизма
    Стратегическа рамка на ЕС за равенство, приобщаване и участие на ромите, съпроводена от Препоръка на Съвета относно равенството, приобщаването и участието на ромите
    Вълна на саниране
    Пакт за умения 
    План за действие за интеграция и приобщаване
    Стратегия за равнопоставеност на ЛГБТИК
    Предложение за директива относно адекватните минимални работни заплати
    Фармацевтична стратегия

  2.  
    Вече постигнато през третото тримесечие на 2021 г.
  3.  
    2022 г.

    Доклад за прилагането на Директивата за работното време

    Преразглеждане на целите от Барселона

    Инициатива „Пътища към успеха в училище“

    Преразглеждане на рамката за качество на стажовете

    Инициатива за дългосрочни грижи

    Инициатива за колективно договаряне от самостоятелно заетите лица

    Доклад на новата експертна група на високо равнище относно достъпа до адекватна и устойчива социална закрила 

    Нови инструменти и показатели за достъпа до здравно обслужване

    Законодателни предложения за намаляване на експозицията на работниците на опасни химикали, включително азбест

    Препоръка на Съвета относно минималния доход

    Инициатива за социален диалог 

    Насоки за предварителни оценки на разпределението на въздействието 

    Първи доклад на ЕС относно достъпа до основни услуги

  4.  
    2024 г.
  5.  
    2025 г.
    Преглед на плана за действие по Европейския стълб на социалните права

 

Споделете тази страница