Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

RIZIKOS VERTINIMO PRIEMONĖ ARACHNE

Kas yra ARACHNE?

ARACHNE yra Europos Komisijos sukurta integruota duomenų gavybos ir duomenų gerinimo IT priemonė. Jos tikslas – padėti vadovaujančiosioms institucijoms atlikti administracinę kontrolę ir valdymo patikras, susijusias su struktūriniais fondais (Europos socialiniu fondu ir Europos regioninės plėtros fondu).

Pagal priemonę ARACHNE

  • sudaroma išsami projektų, kurie įgyvendinami struktūrinių fondų lėšomis ES ir apie kuriuos pranešė Europos socialinio fondo (ESF) ir Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) vadovaujančiosios institucijos, duomenų bazė,
  • į duomenis įtraukiama viešai pateikiama informacija, siekiant nustatyti, remiantis rizikos rodikliais, projektus, naudos gavėjus, sutartis ir rangovus, kuriems gali grėsti sukčiavimo, interesų konfliktų ir pažeidimų rizika,
  • tačiau nesiekiama įvertinti atskirų lėšų gavėjų elgesio ir ji nenaudojama automatiškai nutraukti fondų paramai naudos gavėjams. Naudojant šią priemonę pateikiama labai vertingų įspėjimų apie riziką, kad būtų galima gerinti valdymo patikras, tačiau nepateikiama jokių klaidų, pažeidimų ar sukčiavimo įrodymų.

ARACHNE gali padidinti projektų atrankos bei valdymo patikrų veiksmingumą ir dar labiau gerinti sukčiavimo atvejų aptikimą, prevenciją ir išaiškinimą.

Rizikai apskaičiuoti taikoma tvarka

  1. Projektų veiksmų duomenys iš valstybių narių ESF ir ERPF vadovaujančiųjų institucijų perduodami Europos Komisijai.
  2. Veiksmų duomenys toliau papildomi išorės šaltinių, „Orbis“ ir „World Compliance“, duomenimis – jie apima oficialiai paskelbtus ir viešai prieinamus duomenis apie įmones ir susijusius asmenis.
  3. ARACHNE apskaičiuoja atskirus rizikos rodiklius.

Tvarkomi duomenys

ARACHNE renka duomenis iš ESF ir ERPF vadovaujančiųjų institucijų ir išorės šaltinių.  Duomenų subjektai yra juridiniai ir fiziniai asmenys. Tvarkomi šie asmens duomenys:

1. Gauti iš ESF ir ERPF vadovaujančiųjų institucijų:

  • paramos gavėjai: vardas, pavardė (pavadinimas), adresas, PVM mokėtojo kodas, darbuotojų skaičius, apyvarta;
  • projekto partneriai: vardas, pavardė (pavadinimas), adresas, PVM mokėtojo kodas, apyvarta;
  • (sub)rangovai: vardas, pavardė (pavadinimas), adresas, PVM mokėtojo kodas, apyvarta;
  • paslaugų teikėjai: vardas, pavardė (pavadinimas);
  • konsorciumo nariai: vardas, pavardė (pavadinimas), adresas, PVM mokėtojo kodas, apyvarta;
  • pagrindiniai ekspertai paslaugų pirkimo sutarčių atveju: vardas, pavardė, gimimo data;
  • dalyvaujantys asmenys: vardas, pavardė, gimimo data, pareigos.

2. Gauti iš išorės duomenų šaltinių, kuriuos teikia „Vadis Technologies“:

a) ORBIS – komercinių paslaugų teikėjas „Bureau Van Dijk“:

  • informacija apie įmones: finansinė informacija, adresas, istoriniai duomenys;
  • akcininkai / vadovai / pagrindiniai darbuotojai: vardas, pavardė, gimimo data, pareigos.

b) WORLD COMPLIANCE – komercinių paslaugų teikėjas „LexisNexis Risk Solutions, Inc.“:

  • politikoje dalyvaujančių asmenų, jų šeimos narių ir artimų pagalbininkų profiliai;
  • sankcijų sąrašas, į kurį įtraukti asmenys ir įmonės, kuriems skirtas didžiausios rizikos įvertinimas;
  • vykdymo užtikrinimo priemonių sąrašas, įskaitant informaciją, gaunamą iš reguliavimo ir vyriausybinių institucijų, ir įspėjimų bei veiksmų prieš asmenis ir bendroves turinį;
  • laikraščių ir žurnalų stebėsena dėl su rizika susijusios informacijos (įskaitant Europos Sąjungos valstybių narių ir trečiųjų šalių pagrindinėje internetinėje spaudoje pateikiamą informaciją).

Jeigu ARACHNE naudotojas, t. y. Europos Komisija arba valstybė narė, nustato nederančius vidaus ir išorės duomenų šaltinius, jis privalo apie tai pranešti Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinio direktorato IT padalinio priemonės „Arachne“ grupei, vadovaudamasis tvarka, kuri vadinama grįžtamojo ryšio ciklu. Pagal grįžtamojo ryšio ciklą atlikti pataisymai įtakos turės sistemai ARACHNE (apskaičiuotai rizikai), o ne pradiniam informacijos šaltiniui.

Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 325 straipsniu reikalaujama, kad Komisija ir valstybės narės kovotų su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu ir kitomis neteisėtomis veikomis. Todėl vykdydamos kasdienę veiklą, kuriai naudojami ištekliai, visos Komisijos tarnybos privalo imtis sukčiavimo atvejų prevencijos ir išaiškinimo priemonių.

Sistemos ARACHNE teisinį pagrindą sudaro:

Nauda vadovaujančiosioms institucijoms

Atitiktis Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 reikalavimams

Priemonę ARACHNE įtraukus į valdymo ir kontrolės sistemą ir priemonę veiksmingai taikant išlaidų kompensavimo paraiškų ir projektų kasdienio valdymo ir patikrų tikslais, būtų laikoma, kad vykdomas vienas iš svarbių reikalavimų, nustatytų Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 125 straipsnio 4 dalies c punkte. Komisija valstybėms narėms pateikė neprivalomas technines gaires (žr. 2014 m. birželio 16 d. gaires EGESIF 14-0021-00), kad padėtų joms įgyvendinti šį straipsnį.

Nemokamas rizikos vertinimo priemonės įdiegimas ir naudojimas

Komisija valstybėms narėms siūlo įdiegti rizikos vertinimo priemonę ARACHNE ir ja naudotis nemokamai. Komisijos pasirašyta bendrąja sutartimi licencijos naudotis priemone ARACHNE suteiktos visam 2014–2020 m. programavimo laikotarpiui (iki laikotarpio pabaigos). Prieš sutarčiai baigiant galioti planuojama įvertinti priemonės naudojimą ir poveikį. Remdamasi šio vertinimo rezultatais, Komisija siūlys pratęsti sutartį ir tvirtai palaikys galimybę nacionalinėms valdžios institucijoms suteikti nemokamas licencijas.

Komisijos rengiami mokymai ir teikiama techninė parama

Valdžios institucijų prašymu Komisija rengia mokymus darbuotojams, kurie naudosis priemone ARACHNE. Be to, vadovaujančiosioms institucijoms bus patariama, kaip programą įtraukti į kasdienį darbą ir į jų valdymo bei kontrolės sistemas. Komisija siekia to paties tikslo kaip ir nacionalinės bei vietos valdžios institucijos – užkirsti kelią sukčiavimui ir pažeidimams, kovoti su jais ir didinti valdymo patikrų veiksmingumą ir efektyvumą.

Valdymo patikrų veiksmingumo ir efektyvumo didinimas

Rizikos vertinimo priemonė ARACHNE yra naujausia duomenų gavybos ir duomenų gerinimo priemonė. Šios pažangios technologijos taikymas labai padės pagerinti valdymo patikrų veiksmingumą ir efektyvumą veiksmų atrankos metu ir finansinį veiksmų programų valdymą ir kontrolę. Veiksmų patikros vietoje ir kiekvienos naudos gavėjų pateiktos kompensavimo paraiškos administracinės patikros brangiai kainuoja ir joms reikia daug administracinių gebėjimų. Ši priemonė padės veiksmingai skirti žmogiškuosius išteklius dokumentų peržiūrai ir patikroms vietoje, daugiausia dėmesio skiriant rizikingesniems naudos gavėjams, projektams, rangovams ir sutartims.

Padidėjusio valdymo patikrų veiksmingumo ir efektyvumo rezultatai ir jų registravimas

Rizikos vertinimo priemonė ARACHNE vadovaujančiosioms institucijoms suteiks galimybę įvertinti valdymo patikrų veiksmingumą bei efektyvumą ir registruoti bei pateikti didesnio valdymo patikrų veiksmingumo ir efektyvumo rezultatus per tam tikrą laikotarpį.

Priemonių, skirtų užkirsti kelią pažeidimams ir su jais kovoti, stiprinimas

Rizikos vertinimo priemonė ARACHNE nustato daugiau kaip 100 rizikos rodiklių, kurie yra suskirstyti į 7 rizikos kategorijas, pvz., viešieji pirkimai, sutarčių valdymas, tinkamumas, veiksmingumas, koncentracija, įspėjimai apie reputaciją ir sukčiavimą. Visi rizikos rodikliai padeda vadovaujančiosioms institucijoms nustatyti rizikingiausius projektus, naudos gavėjus, rangovus ir sutartis. Rizikos vertinimo priemonę ARACHNE įdiegus ir įtraukus ją į valdymo ir kontrolės sistemą, ji gali gerokai padidinti prevencijos ir pažeidimų išaiškinimo lygį ir padėti kovoti su pažeidimais ir sukčiavimu.

Automatinio duomenų srauto teikiama nauda ir sumažėjusi administracinė našta

Naujuoju 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu visos vadovaujančiosios institucijos įdiegė kompiuterines sistemas pagal Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 72 straipsnio d punktą. Į tas sistemas įtraukta daug priemonėje ARACHNE naudojamų duomenų laukelių ir yra nesudėtinga gauti jų duomenis, siekiant pasinaudoti visomis rizikos vertinimo galimybėmis.

Naudingos nuorodos ir dokumentai

Kontaktai

ARACHNE komandos (Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties GD ir Regioninės ir miestų politikos GD) e. pašto adresas

ARACHNE komandos (Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD) e. pašto adresas

Bendrinti šį puslapį