Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Kova su diskriminacija darbo vietoje



Įvadas

Turite teisę į lygias galimybes! Teisė į sąžiningą elgesį Europos Sąjungoje yra viena iš pagrindinių teisių. Diskriminacija dėl asmens lyties, amžiaus, negalios, etninės ar rasinės kilmės, religijos, tikėjimo ar seksualinės orientacijos yra neteisėta.   

Vienodas požiūris į moteris ir vyrus

Lygias moterų ir vyrų teises užtikrinantys teisės aktai galioja nuo pat pirmųjų Europos bendrijos dienų.  

Nuo praėjusio amžiaus 8-ojo dešimtmečio iš viso priimta 16 teisės aktų, kuriais siekiama užtikrinti, kad su moterimis ir vyrais darbe būtų elgiamasi sąžiningai ir vienodai.  

Šiais teisės aktais reglamentuojamos įvairios sritys, be kita ko, užtikrinamas vienodas požiūris į pretenduojančius į darbo vietą vyrus ir moteris, vienodas požiūris darbe, darbo užmokesčio skaidrumas, nėščių darbuotojų ir krūtimi maitinančių motinų apsauga, teisė į motinystės ir vaiko priežiūros atostogas, nustatyta kitų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą užtikrinančių nuostatų.  

Šiomis teisėmis kasdien naudojasi milijonai visos Europos moterų ir vyrų, tačiau nedaugelis jų žino, kad jas užtikrinantys teisės aktai – Europos Sąjungos nuopelnas.  

Kova su kitų rūšių diskriminacija darbe

2000 m. moterų ir vyrų lygių teisių teisės aktai papildyti naujais ES teisės aktais, kuriais draudžiama diskriminacija dėl kitų priežasčių. Pagal šiuos naujus teisės aktus draudžiama diskriminuoti asmenį dėl jo:  

  • rasinės ir etninės kilmės,
  • religijos ir tikėjimo, 
  • negalios,
  • seksualinės orientacijos,
  • amžiaus.  

Šios penkios diskriminacijos sritys kartu su diskriminacija dėl lyties yra įtrauktos į Lisabonos sutartį kaip sritys, kuriose ES gali imtis veiksmų, kad užkirstų kelią diskriminacijai.  

Žinoma, gali būti diskriminuojama dėl kitų priežasčių, pvz., dėl to, kad asmuo yra susituokęs arba nesusituokęs, arba dėl jo pajamų dydžio ar gyvenamosios vietos. Gali būti diskriminuojama ir dėl kelių skirtingų priežasčių, pvz., dėl asmens amžiaus ir lyties (pvz., darbo rinkoje gali būti itin dažnai nesąžiningai elgiamasi su vyresnio amžiaus moterimis).    

Teisės aktai, kuriais siekiama apsaugoti žmones nuo diskriminacijos dėl jų rasinės ir etninės kilmės, taikomi ne tik užimtumo, bet ir kitose kasdienio gyvenimo srityse, kuriose gali būti elgiamasi nesąžiningai, pvz., nesąžiningai gali būti elgiamasi mokyklose, būstų sektoriuje, sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat gali būti nesuteikiamos vienodos galimybės gauti prekių ir paslaugų, pvz., nesąžiningai elgiamasi parduotuvėse, restoranuose, viešbučiuose ir t. t.  

Šių lygybės taisyklių privalo laikytis visos ES šalys. Jų turi laikytis ir į ES stojančios šalys. 

ES teisės aktais, kuriais užtikrinamas vienodas požiūris, nustatoma minimali visų Europos Sąjungoje gyvenančių ir dirbančių asmenų apsauga. Šalys gali priimti dar griežtesnes teisines priemones.  

Pagalba

Rasti daugiau informacijos apie savo teises ir pareigas, nustatytas pagal ES lygybės teisės aktus, taip pat sužinoti, kur kreiptis norint pasikonsultuoti ar gauti daugiau informacijos savo šalyje, galima spustelėjus šiame puslapyje esančias nuorodas. 

Teisės aktai yra gyvybiškai svarbi kovos už lygybę priemonė, bet žinome, kad vien jų nepakanka. Todėl Europos Sąjunga remia įvairias kovos su diskriminacija priemones: finansuoja projektus, atlieka tyrimus, remia informacines kampanijas ir kt.

Bendrinti šį puslapį