Заетост, социални въпроси и приобщаване

Борба с дискриминацията на работното място



Въведение

Имате право на равни възможности! Справедливото третиране е основно право в Европейския съюз. Незаконно е да се проявява дискриминация въз основа на пол, възраст, увреждане, етнически или расов произход, религия, убеждения или сексуална ориентация.   

Равно третиране на жените и мъжете

Закони за равни права между жените и мъжете съществуват от самото начало на Европейската общност.  

От 1970-те години насам са приети общо 16 законодателни акта , за да се гарантира справедливо и равно третиране на жените и мъжете на работното място.  

Тези закони обхващат редица области, включително равно третиране при кандидатстване за работа, еднакво отношение на работното място, прозрачност в заплащането, защита на бременните работнички и кърмещите майки, родителски отпуск и други разпоредби за постигане на равновесие между професионалния и личния живот.  

Милиони жени и мъже в цяла Европа се ползват с тези права всеки ден, но малко от тях знаят, че зад тези закони стои Европейският съюз!  

Борба срещу други форми на дискриминация на работното място

Към законите за равни права на жените и мъжете през 2000 г. беше добавено ново законодателство на ЕС, с което се забранява дискриминацията на други основания. По силата на това ново законодателство е незаконно да се проявява дискриминация срещу лице поради:  

  • расов и етнически произход,
  • религиозна принадлежност и убеждения, 
  • увреждане,
  • сексуална ориентация,
  • възраст.  

Тези пет области на дискриминация, заедно с дискриминацията, основана на пола, са включени в Договора от Лисабон като области, в които ЕС може да действа, за да предотврати дискриминация.  

Разбира се, дискриминация може да възникне по други причини, например защото дадено лице е семейно или не, или поради равнището на доходите, или поради мястото, където живее. Дискриминация може да възникне и поради комбинация от различни причини, например поради възрастта и пола на някого (например възрастните жени могат да бъдат особено уязвими от несправедливо отношение на пазара на труда).    

Законите за защита на хората от дискриминация поради техния расов и етнически произход обхващат не само заетостта, но и други области от ежедневието, в които може да възникне несправедливо третиране, например в училищата, жилищното настаняване, здравеопазването или достъпа до стоки и услуги, например несправедливо отношение в магазини, ресторанти, хотели и др.  

Всички държави в ЕС са длъжни да спазват тези правила за равенство. Държавите, които се присъединяват към ЕС, също трябва да спазват тези правила. 

Със законодателството на ЕС за равнопоставеност се установяват минимални нива на защита, приложими за всеки, който живее или работи в Европейския съюз. Държавите могат да отидат по-далеч и да приемат още по-строги правни мерки.  

Получаване на помощ

За допълнителна информация за вашите права и задължения съгласно законодателството на ЕС в областта на равенството, като и за информация къде във вашата страна можете да потърсите съвет и повече сведения, вижте връзките по-долу. 

Законодателството е важно в борбата за равенство, но знаем, че трябва да направим повече. Затова Европейският съюз подкрепя редица мерки за борба срещу дискриминацията — от финансиране на проекти и провеждане на изследвания до подкрепа за повишаване на осведомеността и информационни кампании.

Споделете тази страница