Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Borba protiv diskriminacije na radnom mjestu



Uvod

Imate pravo na jednake mogućnosti! Pravedno postupanje temeljno je pravo u Europskoj uniji. Nezakonito je diskriminirati na temelju spola, dobi, invaliditeta, etničkog ili rasnog podrijetla, vjere, uvjerenja ili spolne orijentacije osobe.   

Jednako postupanje prema muškarcima i ženama

Zakoni o jednakim pravima žena i muškaraca postoje od samog početka Europske zajednice.  

Ukupno 16 zakonodavnih akata doneseno je od 1970-ih kako bi se osiguralo pravedno i jednako postupanje prema ženama i muškarcima na radnom mjestu.  

Ti propisi obuhvaćaju niz područja, uključujući jednako postupanje pri podnošenju prijave za posao i na radnom mjestu, transparentnost plaća, zaštitu trudnih radnica i dojilja, prava na rodiljni i roditeljski dopust te druge odredbe o ravnoteži između poslovnog i privatnog života.  

Milijuni žena i muškaraca u cijeloj Europi svakodnevno uživaju ta prava, ali slabo je poznato da iza tih zakona stoji Europska unija!  

Suzbijanje drugih oblika diskriminacije na radnom mjestu

Propisima o jednakim pravima žena i muškaraca 2000. dodano je novo zakonodavstvo EU-a kojim se zabranjuje diskriminacija na drugim osnovama. U skladu s tim novim propisima nezakonito je diskriminirati nekoga zbog:  

  • rasnog i etničkog podrijetla
  • vjere i uvjerenja 
  • invaliditeta
  • seksualne orijentacije
  • dobi.  

Tih pet područja diskriminacije, zajedno s rodnom diskriminacijom, uključeno je u Ugovor iz Lisabona kao područja u kojima EU može djelovati kako bi spriječio diskriminaciju.  

Naravno, diskriminirati se može i iz drugih razloga, npr. zato što osoba je odnosno nije u braku, zbog razine njezina dohotka ili mjesta gdje živi. Diskriminacija se može dogoditi i zbog kombinacije različitih razloga, npr. zbog dobi i spola osobe (npr. starije žene mogu biti posebno izložene nepravednom postupanju na tržištu rada).    

Propisi za zaštitu ljudi od diskriminacije zbog njihova rasnog i etničkog podrijetla obuhvaćaju ne samo zapošljavanje nego i druga područja svakodnevnog života u kojima je moguće nepravedno postupanje, npr. u školama, pri pristupu stanovanju, zdravstvenoj skrbi ili dobrima i uslugama, primjerice u trgovinama, restoranima, hotelima itd.  

Sve zemlje EU-a moraju uzimati u obzir ta pravila o jednakosti, što vrijedi i za zemlje koje pristupaju EU-u. 

Zakonodavstvom EU-a o jednakom postupanju utvrđene su minimalne razine zaštite koje se primjenjuju na sve koji žive i rade u Europskoj uniji. Zemlje mogu ići korak dalje i donijeti još strože pravne mjere.  

Pomoć

Dodatne informacije o svojim pravima i obvezama na temelju zakonodavstva EU-a o ravnopravnosti te informacije o tome gdje da potražite savjet i više informacija u svojoj zemlji naći ćete na poveznicama na ovoj stranici. 

Zakonodavstvo je temelj borbe za jednakost, ali jasno je da se moramo još jače truditi. Stoga Europska unija podupire niz mjera za borbu protiv diskriminacije, od financiranja projekata do provođenja istraživanja i kampanja za senzibilizaciju i informiranje.

Podijeli ovu stranicu