Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Digitalizācija sociālā nodrošinājuma koordinēšanā

2021. gadā aptuveni 16 miljoni ES/EBTA iedzīvotāju dzīvoja citā ES vai EBTA valstī, un gandrīz 100 miljoni tūrisma ceļojumu tika īstenoti uz citu ES dalībvalsti.

Sociālā nodrošinājuma koordinācijas noteikumi aizsargā jūsu tiesības uz sociālo nodrošinājumu, kad jūs pārvietojaties Eiropā. Šie noteikumi pašlaik tiek modernizēti.

Digitalizācija var vēl vairāk uzlabot sociālā nodrošinājuma sistēmu koordināciju un sekmēt taisnīgu darbaspēka mobilitāti.

Tāpēc Komisija nāca klajā ar paziņojumu, kura izklāstīti digitalizācijas mērķi īsākā un ilgākā termiņā.

Kāpēc digitalizācija ir svarīga?

Plašāks digitālo rīku izmantojums sociālā nodrošinājuma koordinācijai sniedz daudzas priekšrocības. Tostarp:

  • mazāks administratīvais slogs un izmaksas personām, kas pārceļas uz dzīvi citā valstī vai tur veic uzņēmējdarbību;
  • uzlabota sabiedrisko pakalpojumu kvalitāte; raitāki sociālā nodrošinājuma koordinācijas procesi;
  • pateicoties uzlabotai datu apmaiņai un automatizācijai, iestādes, apmainoties ar informāciju, var labāk sadarboties;
  • biežāk var izvairīties no kļūdām un krāpšanas sociālā nodrošinājuma jomā, tostarp viltotu dokumentu izmantošanas – par labu darba ņēmējiem un taisnīgākai darbaspēka mobilitātei.

Sociālā nodrošinājuma koordinācijas digitalizācijas mērķis saskan ar Eiropas digitālās desmitgades politikas programmas mērķiem pārveidot sabiedriskos pakalpojumus, veicināt pārrobežu informācijas apmaiņu un vienkāršot mijiedarbību ar sabiedrību.

Digitālās iniciatīvas šajā jomā

Saskaņā ar ES noteikumiem sociālā nodrošinājuma koordinēšanas jomā valstīm ir pienākums izmantot digitālās tehnoloģijas, lai piekļūtu sociālā nodrošinājuma datiem, tos apstrādātu un apmainītos ar tiem. Šie noteikumi arī mudina valstis gādāt, lai būtu ērtāk izmantot pakalpojumus, kuri ir domāti cilvēkiem, kas izmanto savas tiesības brīvi pārvietoties ES.

ES valstis un Komisija pašlaik strādā pie 2 galvenajām iniciatīvām šajā jomā.

1. Atvieglot informācijas apmaiņu un sadarbību starp sociālā nodrošinājuma iestādēm

Sociālā nodrošinājuma informācijas elektroniskās apmaiņas (EESSI) sistēma palīdz sociālā nodrošinājuma iestādēm apmainīties ar informāciju visā Eiropā. Valstu iestādes tādējādi spēj ātrāk un drošāk apstrādāt sociālā nodrošinājuma pieprasījumus (piemēram, bezdarbnieka pabalstiem, veselības aprūpes pabalstiem, ģimenes pabalstiem un pensijām).

2. Vienkāršot mijiedarbību starp pilsoņiem, uzņēmumiem, sociālā nodrošinājuma iestādēm un citām publiskām struktūrām

Eiropas sociālā nodrošinājuma kartes iniciatīvas ietvaros Komisija ir sākusi izmēģinājuma projektu, lai izpētītu, vai ir iespējams digitāli pārbaudīt pilsoņu tiesības uz sociālo nodrošinājumu pāri robežām.

Jautājumi un atbildes

Viss, kas jums jāzina par digitalizāciju sociālā nodrošinājuma koordinācijas jomā.

Ieteikt šo lapu: