Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Agencje zdecentralizowane



Agencje zdecentralizowane UE realizują zadania o charakterze technicznym, naukowym lub administracyjnym, pomagając unijnym instytucjom w kształtowaniu i wdrażaniu polityki.

Ułatwiają również współpracę między Unią, krajami UE i partnerami społecznymi, gromadząc i udostępniając wspólną wiedzę techniczną i specjalistyczną.

Agencje zdecentralizowane są ustanawiane na czas nieokreślony i mają siedziby w różnych miejscach UE. Każda agencja ma określony profil i konkretną rolę.

W dziedzinie zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego Komisja Europejska współpracuje z pięcioma agencjami zdecentralizowanymi.

  • Europejski Urząd ds. Pracy (ELA) przyczynia się do tego, by przepisy UE dotyczące mobilności pracowników i koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego były egzekwowane w sposób sprawiedliwy i skuteczny. Ułatwia także współpracę między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie tych przepisów oraz umożliwia Europejczykom i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści z rynku wewnętrznego.
  • Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) udostępnia i rozpowszechnia ważne informacje na tematy związane z pracą i kwestiami społecznymi, aby wspierać racjonalną i opartą na konkretnych dowodach politykę w tych dziedzinach.
  • Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) czuwa nad tym, by miejsca pracy w Europie spełniały wymogi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz sprzyjały produktywności. Zajmuje się na przykład identyfikacją i oceną nowych zagrożeń w miejscu pracy.
  • Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop) wspiera opracowywanie i wdrażanie europejskiej polityki w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz doskonalenia zawodowego.
  • Europejska Fundacja Kształcenia (ETF) pomaga krajom przechodzącym transformację i krajom rozwijającym się w wykorzystaniu potencjału ludzkiego poprzez reformę systemów kształcenia i szkolenia oraz rynku pracy w kontekście polityki zewnętrznej UE.

Udostępnij tę stronę