Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Vnější vztahy



Evropská unie je odhodlána utvářet globální agendu týkající se důstojné práce. V úzké spolupráci s mezinárodními organizacemi, třetími zeměmi, sociálními partnery a občanskou společností bude:

Evropská komise usiluje o to, aby byly pracovní i sociální aspekty zohledňovány ve vnější politice EU a také prostřednictvím vnějšího rozměru její vnitřní politiky.

Týká se to rovněž legislativních iniciativ, jako je navrhovaná směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti a návrh nařízení o zákazu produktů pocházejících z nucené práce na trhu Unie.

Spolupráce s mezinárodními organizacemi a fóry

Evropská unie spolupracuje s Mezinárodní organizací práce (MOP), Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), Organizací spojených národů (OSN) a také se skupinami G7 a G20 i dalšími mezinárodními organizacemi a fóry. Cílem této spolupráce je:

  • zajistit důstojnou práci pro všechny
  • prosazovat sociální rozměr globalizace
  • provádět vnější rozměr evropské politiky

Mezinárodní organizace práce (MOP)

Evropská unie navázala s Mezinárodní organizací práce (MOP) dlouhodobý strategický vztah.

Tato spolupráce se zaměřuje na podporu důstojné práce a Agendy pro udržitelný rozvoj 2030. Spolupráce mezi EU a MOP se soustřeďuje na prosazování základních zásad a práv při práci (včetně obchodu) a na další oblasti sociální politiky.

V únoru 2024 se Evropská komise jménem EU připojila ke Globální koalici MOP pro sociální spravedlnost.

Evropská unie uskutečňuje s MOP společné projekty a společně s členskými státy Unie přispívá k její činnosti, a to zejména vydáváním prohlášení EU.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)

Při spolupráci s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podporuje EU prosazování a provádění mezinárodních norem pro odpovědné chování podniků. Cílem je zprostředkovat jejich přínos k důstojné práci.

Evropská unie financuje výzkum OECD, který se zaměřuje zejména na podporu náležité péče o odpovědné chování podniků v globálních dodavatelských řetězcích, a bude i nadále v OECD klást důraz na důstojnou práci.

Zaměstnanci GŘ EMPL se ve Výboru pro zaměstnanost, práci a sociální věci účastní jednání o právních nástrojích OECD. V roce 2022 například pomáhali s vypracováním doporučení o vytváření lepších příležitostí pro mladé lidi.

Rada Evropy

Evropská unie a Rada Evropy dlouhodobě spolupracují při prosazování základních pracovních práv. V současné době EU poskytuje finanční podporu na společné programy s Radou Evropy.

Zahrnuje to například financování kurzů zaměřených na vzdělávání právníků v oblasti lidských práv (včetně práv sociálních) či podporu začleňování romských komunit na místní úrovni v celé Evropě.  

Skupina G7

Evropská unie je plně zapojena do skupiny G7. Toto mezivládní politické a hospodářské fórum se skládá z Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Spojeného království a Spojených států, přičemž EU je nezapočítaným členem.

První formální zasedání ministrů práce a sociálních věcí skupiny G7 (spolu s ministry pro rozvoj) se konalo v roce 2015 během německého předsednictví této skupiny.

Iniciativy skupiny G7 v oblasti zaměstnanosti a sociálních věcí:

  • zasedání ministrů, jejich příprava a navazující závazky Pracovní skupiny pro zaměstnanost na technické úrovni, kde Evropská komise připravuje účast a příspěvky EU
  • fond Vision Zero, který má lidem zajistit důstojnou práci, zlepšit ochranu zdraví a zvýšit bezpečnost při práci v globálních dodavatelských řetězcích a do kterého Evropská komise poskytuje finanční prostředky

Skupina G20

Evropská unie je řádným členem skupiny G20. Toto mezivládní fórum sdružuje 19 svrchovaných zemí a také Evropskou unii (EU) a Africkou unii (AU).

Ministři práce zemí G20 se poprvé sešli v roce 2010 ve Washingtonu a od té doby probíhají každoroční zasedání.

Iniciativy skupiny G20 v oblasti sociálních věcí:

Celoroční diskuse mezi vyššími úředníky a v pracovních skupinách probíhají také v rámci pracovní skupiny pro zaměstnanost, kde je EU zastoupena GŘ EMPL. Tato pracovní skupina navazuje na provádění plánů zaměstnanosti členů skupiny G20, včetně plánu EU.

Rozšíření EU

Evropská unie se snaží zlepšovat sociální rozměr v deseti kandidátských zemích a potenciálních kandidátských zemích, které mají v budoucnu vstoupit do EU, a to podporou, vyjednáváním a monitorováním rozvoje zaměstnanosti a sociální politiky v souladu s etalonem EU a kritérii pro přistoupení.

GŘ EMPL se zabývá sbližováním právních předpisů v kandidátských zemích s následujícími kapitolami práva EU:

Podpora těchto zemí na jejich cestě do EU se rovněž projevuje tak, že je GŘ EMPL zapojuje do expertních skupin na úrovni EU a dalších rámců a stěžejních iniciativ, je-li to relevantní a umožňuje-li to příslušný právní základ.

Díky Nástroji předvstupní pomoci podporuje EU reformy v kandidátských zemích a potenciálních kandidátských zemích prostřednictvím finanční a technické pomoci.

Sousedství EU

Evropská unie spolupracuje se sousedními zeměmi v otázkách zaměstnanosti a sociálních věcí prostřednictvím Evropské politiky sousedství a regionálních iniciativ, jako jsou:

  • Unie pro Středomoří, která sdružuje 15 zemí jižního Středomoří, Afriky a Blízkého východu a všechny země EU
  • Východní partnerství, jehož se účastní Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina

Evropská komise spolupracuje s těmito zeměmi prostřednictvím dohod, výměny osvědčených postupů a podporováním konkrétních opatření. Účelem této spolupráce je podporovat:

  • zlepšení pracovních podmínek a pracovněprávních vztahů
  • účinný sociální dialog a instituce trhu práce
  • zaměstnatelnost a iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí
  • přiměřenou a udržitelnou sociální ochranu

Obchod a udržitelný rozvoj

Evropská unie se prostřednictvím své obchodní politiky snaží zajistit, aby šel hospodářský rozvoj ruku v ruce se sociální spravedlností, respektováním lidských práv, vysokými pracovními normami a normami v oblasti ochrany životního prostředí. Moderní obchodní dohody EU proto obsahují pravidla pro obchod a udržitelný rozvoj.

Evropská unie usiluje o to, aby její obchodní politika přispívala k podpoře udržitelného rozvoje pomocí:

Rozvinuté země a rozvíjející se trhy

Evropská komise také podporuje mezinárodní pracovní práva při dvoustranných dialozích se třetími zeměmi a partnery, včetně specializovaných dialogů a konzultací s Čínou, Japonskem, Kanadou, Thajskem, Tchaj-wanem a Spojenými státy. 

Regionální spolupráce probíhá s Unií pro StředomoříVýchodním partnerstvímAsií (ASEM) a Latinskou Amerikou.

Cílem těchto dialogů a spolupráce je podporovat vzájemné porozumění a výměnu zkušeností a osvědčených postupů.

Sdílet tuto stránku