Statistics Explained

Archive:Mezőgazdasági termékek

This article was archived on 30/03/2017

Adatlehívás időpontja: december 2014 és január 2015. A legfrissebb adatokat lásd itt: Az Eurostat további információi, fő táblázatok és adatbázis. A cikk frissítésének tervezett ideje: 2017. március.
1. ábra: Megtermelt elsődleges mezőgazdasági termények mennyisége, EU-28, 2012–2013 (1)
(ezer tonna) – Forrás: Eurostat (apro_cpp_crop)
2. ábra: Gabonatermelés megoszlása, EU-28, 2013 (1)
(%, tömegadatok alapján) – Forrás: Eurostat (apro_cpp_crop)
1. táblázat: Megtermelt mezőgazdasági termények mennyisége, 2013
(ezer tonna) – Forrás: Eurostat (apro_cpp_crop)
3. ábra: Megtermelt paradicsom mennyisége, 2013
(millió tonna) – Forrás: Eurostat (apro_cpp_crop)
4. ábra: Megtermelt alma mennyisége, 2013
(millió tonna) – Forrás: Eurostat (apro_cpp_crop)
5. ábra: A teljes tej felhasználási területeinek megoszlása, EU-28, 2013 (1)
(%) – Forrás: Eurostat (apro_mk_pobta)
2. táblázat: Az állattenyésztéshez kapcsolódó mezőgazdasági termelés, 2013
(ezer tonna) – Forrás: Eurostat (apro_mk_pobta) és (apro_mt_pann)

Európában rendkívül sokféle természeti környezet, éghajlat, gazdasági környezet és gazdálkodási módszer van jelen, amelyek számtalan emberi fogyasztásra szánt élelmiszer és ital, illetve állati takarmány előállítását teszik lehetővé, valamint számos nem élelmiszer-ipari eljáráshoz szolgáltatnak alapanyagot. A mezőgazdasági termékek fontos részét képezik az európai népek és régiók kulturális identitásának.

Főbb statisztikai eredmények

Termények

2013-ban az EU-28 összesen 306 millió tonna gabonát termelt (a rizst is beleértve). A 2008-ban mért csúcs óta ez volt a legmagasabb termelési szint. Az EU-28 2013-ban 20,9 tonnával (+7,3%) több gabonát termelt, mint 2012-ben.

2013-ban az EU-28 területén 109,1 millió tonna cukorrépát termeltek, ami 5,7 millió tonnával kevesebb a 2012. évi terméshozamnál. Az EU-28-ban a másik legfontosabb gyökérzöldség a burgonya volt, amelyből 53,9 millió tonnát takarítottak be.

Az olajnövények terméshozamgörbéje szintén felfelé ívelt az elmúlt években, elsősorban az olajnövények bioenergia-termelésben való fokozott használata miatt. Az EU-28-ban termesztett olajnövények közül a repce, a tarlórépa és a napraforgómag a legjelentősebb. 2013-ban a megtermelt repce és tarlórépa mennyisége elérte a 21,0 millió tonnát, ami jóval meghaladja a 2012. évi termelést (+9,2%). Összehasonlításképpen: a becslések szerint az EU-28-ban 2013-ban összesen 9,2 millió tonna napraforgómagot termeltek.

A 2. ábra az EU-28 2013. évi gabonatermelésének elemzését mutatja be. A teljes gabonatermelés közel felét (46,9%) a búzatermelés tette ki, míg a teljes mennyiség közel egyötödét a szemes kukorica és a szem- és csutkakeverék együttese (21,4%), további egyötödét pedig az árpa (20,0%) termelése adta.

Messze a legnagyobb gabona- és cukorrépa-termelő Franciaország és Németország volt: e két ország együttesen az EU-28 cukorrépa-termelésének kicsivel több mint felét (51,9%), gabonatermelésének pedig közel kétötödét (37,6%) adta 2013-ban (lásd az 1. táblázatot), együttes olajnövény-termelésük pedig szintén közel kétötödét (39,1%) tette ki az EU-28 teljes repce-, tarlórépa- és napraforgómag-terméshozamának.

A burgonyatermesztés az uniós tagállamok szélesebb körében oszlott meg, szintje Németországban volt a legmagasabb (az EU-28 teljes termelésének 17,9%-a), míg Lengyelország, Franciaország, Hollandia és az Egyesült Királyság egyenként a teljes termelés 10,6–13,2%-át adta.

Az EU-28-ban a zöldségtermesztés mennyiségileg legfontosabb terménye a paradicsom, a vöröshagyma és a sárgarépa volt. Az uniós tagállamok együttesen 14,9 millió tonna paradicsomot termeltek 2013-ban. Ezen a téren az uniós tagállamok közül Olaszország és Spanyolország bizonyult a legnagyobb termelőnek: az EU-28 teljes termelésének 60,3%-a származott ebből a két tagállamból.

Az EU-28-ban a gyümölcstermesztésben mennyiségileg az alma és a narancs játszotta a legjelentősebb szerepet. Almát az Unió minden területén termesztettek, de de egyes keleti tagállamokban – főként Lengyelországban – különösen kiemelkedő volt a termelés szintje. 2013-ban Lengyelország bizonyult az EU-28 legjelentősebb almatermelőjének: a teljes uniós almatermés több mint negyede (25,6%) ebből az országból származott. A második és harmadik legnagyobb almatermelő Olaszország (18,5%) és Franciaország (17,4%) volt.

Hús és tej

A tejtermelés a tagállamok körében változatos szerkezetet mutat mind a gazdaságok és a tejelő állomány mérete, mind a tejhozam tekintetében. Az 5. ábra szerint az EU-28 tagállamaiban 2013-ban hasznosított teljes tej 36,2%-ából sajt, míg a második legnagyobb hányadából (28,1%) vaj készült, közel egynegyede pedig fogyasztói tejként (12,1%), illetve tejszínként (12,0%) került felhasználásra.

A 2. táblázat számos különböző, állati eredetű mezőgazdasági termékről nyújt áttekintést. Az EU-28 tagállamaiban begyűjtött tehéntej teljes mennyisége 2013-ban a becslések szerint 141 millió tonna volt. 2013-ban Németország és Franciaország gyűjtötte be a legtöbb tejet, és ugyanez a két ország járult hozzá legnagyobb részben a vaj- és sajtgyártáshoz az EU-28-ban: együttes részhányaduk e három tejtermék mindegyikének teljes mennyisége tekintetében 38–46% között alakult.

Az EU-28-ban a húsfajták közül a sertéshús előállítása volt a legjelentősebb (21,9 millió tonna 2013-ban); ez csaknem háromszorosa volt a marha- és borjúhústermelés volumenének (7,3 millió tonna). Az előállított juhhús mennyisége viszonylag csekély (0,7 millió tonna) volt az EU-28 tagállamaiban.

2013-ban az EU-28 sertéshústermelésének negyedét (24,9%, közel 5,5 millió tonna) Németország adta; utána a legnagyobb mennyiséget Spanyolország (15,6%) és Franciaország (8,8%) állította elő, emellett Lengyelország (7,7%) és Dánia (7,2%) részesedése volt még számottevő. 2013-ban az EU-28 területén előállított marha- és borjúhús közel ötöde (19,4%, 1,4 millió tonna) Franciaországból származott; szintén jelentős termelő volt Németország (15,2%), Olaszország (11,8%) és az Egyesült Királyság (11,7%), továbbá Írország is viszonylag magas hányadát (7,1%) adta az EU-28 szarvasmarhahús-termelésének. A juhhústermelés terén 2013-ban az Egyesült Királyság töltötte be a vezető szerepet az EU-28 össztermelésének 40,7%-ával (közel 0,3 tonna); a szigetországot Spanyolország (16,6%), Franciaország (11,2%), Görögország (8,5%) és Írország (8,1%) követte.

Adatforrások és adatok rendelkezésre állása

Számos különböző növény esetében a termesztésre vonatkozó éves statisztikát tanácsi rendeletek szabályozzák, ugyanakkor a gyümölcsre és zöldségre vonatkozóan közölt adatok gyűjtése az uniós tagállamokkal kötött nem hivatalos megállapodások alapján történik.

A növénytermesztésre vonatkozó statisztika a betakarított termésmennyiséget tükrözi. A mezőgazdasági növénytermesztés mennyisége megegyezik a betakarított termésmennyiséggel, és magában foglalja a forgalomba hozott mennyiségeket, valamint a közvetlenül a gazdaságokban elfogyasztott mennyiségeket, a mezőgazdasági üzem veszteségeit és hulladékait, továbbá a szállítás, tárolás és csomagolás során bekövetkezett veszteségeket.

A tej-, tojás- és hústermékekre vonatkozó statisztika a közösségi jogszabályok alapján készül. A tejtermelés a tehén-, juh-, kecske- és bivalytej gazdaságokban történő előállítását jelenti. Különbséget kell tenni a tejfeldolgozók által gyűjtött tej és a gazdaságokban folyó tejtermelés között. A tejgyűjtés csak egy részét képezi a gazdaságokban történő teljes tejfelhasználásnak; a fennmaradó rész rendszerint a saját fogyasztást, a közvetlen értékesítést, a gazdaságban végzett feldolgozást és az állatok takarmányozását foglalja magában.

A hústermelés a vágóhidakon feldolgozott, emberi fogyasztásra alkalmas hús mennyiségén alapul. A hasított súly a levágott állat kihűlt testének súlyát jelenti, a pontos meghatározás azonban az egyes állatfajok esetében eltérő lehet.

Háttér

A mezőgazdasági termékekre vonatkozó információk felhasználhatók a mezőgazdasági piacokon tapasztalható fejlemények elemzésére, ezáltal elősegítik a ciklusok és a változó termelési minták megkülönböztetését. E statisztikák emellett lehetővé teszik annak vizsgálatát is, hogy a piacok hogyan reagálnak a szakpolitikai intézkedésekre. A mezőgazdasági termékekre vonatkozó adatok a kínálati oldalról is tájékoztatást adnak, így érthetőbbé teszik az árak alakulását, ami kiemelt jelentőséggel bír a mezőgazdasági árucikkekkel kereskedők és a szakpolitikai elemzők számára.

A Tanács 2007 októberében elfogadta a mezőgazdasági termékek egységes közös piacszervezéséről szóló jogszabályt (az 1234/2007/EK rendeletet). Célja ezzel az volt, hogy csökkentse a jogszabályok mennyiségét a mezőgazdasági ágazatban, fokozza a jogi szabályozás átláthatóságát, és könnyebben elérhetővé tegye az agrárpolitikai szabályokat. 2008 eleje és 2009 eleje között az egységes közös piacszervezés 21 különféle termékkategória (például a gyümölcs és a zöldség, a gabonafajták, a hús, a tojás, a tejtermékek, a cukor vagy a bor) egyedi piacait váltotta fel. 2003-ban, 2008-ban és 2013-ban szerteágazó reformokat vezettek be a közös agrárpolitika (KAP) terén. A 2013. decemberi reform négy rendeletből, köztük a mezőgazdasági termékekre vonatkozó intézkedéseket tartalmazó 1308/2013/EU rendeletből épül fel.

Lásd még:

Az Eurostat további információi

Kiadványok

Fő táblázatok

Agricultural production (t_apro)
Crops products (t_apro_cp)
Milk and milk products (t_apro_mk)
Livestock and meat (t_apro_mt)
Regional Agriculture Statistics (t_agr_r)

Adatbázis

Agricultural production (apro)
Crops products (apro_cp)
Poultry farming (apro_ec)
Milk and milk products (apro_mk)
Livestock and meat (apro_mt)

Tematikus anyagok

Módszertan/metaadatok

A táblázatok és ábrák forrásadatai (MS Excel)

Egyéb információk

  • A növénytermesztésre vonatkozó statisztikákra irányadó jogszabályok:
  • A tejtermelésre vonatkozó statisztikákra irányadó jogszabályok:
  • Az állatállományra és a húsokra vonatkozó statisztikákra irányadó jogszabály:

Külső hivatkozások