Navigacijska pot

Mednarodna vprašanja in širitev

Mednarodni vidik okoljske politike je vse pomembnejši zaradi več povezanih razlogov. Številni najtežji okoljski problemi, denimo podnebne spremembe in upadanje biotske raznovrstnosti, so po svoji obsežnosti svetovnega pomena in jih EU ne more reševati sama. Tudi pri naravnih virih smo odvisni od držav zunaj EU, zato je trajnostno upravljanje teh virov prav tako v našem interesu.

Evropska unija laže uveljavi svoje stališče na mednarodnem prizorišču, kot bi to lahko storila posamezna država članica, in ima vodilno vlogo pri pripravi številnih večstranskih okoljskih sporazumov. Širitev EU pomeni tudi širitev varstva okolja, a hkrati velik izziv za države kandidatke, saj morajo ob pridružitvi EU uspešno izvajati zakonodajo EU. Evropska komisija zdaj tesno sodeluje v predpristopnih pogajanjih s Turčijo, Hrvaško in (Nekdanjo jugoslovansko republiko) Makedonijo ter s potencialnimi kandidatkami iz jugovzhodne Evrope in Islandijo, ki morajo izpolniti zahteve EU glede varstva okolja in prenesti okoljske predpise EU v svojo zakonodajo.

Evropska komisija ima dobre odnose z Rusijo in drugimi sosednjimi državami (od Ukrajine do Maroka). S svojo sosedsko politiko želi doseči, da bi države na jugu in vzhodu EU postopno prevzele okoljske norme in standarde EU. S skupnim prizadevanjem vseh bo evropsko okolje postalo čistejše in bolj zdravo.

Podobno pomaga uveljavljati okoljske standarde in predpise po svetu, in sicer z izmenjavo strokovnega znanja in preko financiranja projektov. Med drugim pa tudi krepi sodelovanje s Kitajsko in Indijo. Komisija si na splošno prizadeva vključiti skrb za okolje v vse zunanje politike EU - od trgovinske do razvojne. Še zlasti želi vključiti okoljska vprašanja v financiranje projektov razvojnega sodelovanja v državah Azije, Afrike, Latinske Amerike, Karibov in Pacifika.

Skrb za okolje je pomembna tudi v odnosih s trgovinskimi partnericami držav EU v skupini G8 in G20. S številnimi med njimi je sklenila t. i. partnerstva, ki utrjujejo sodelovanje na številnih področjih.

Evropska komisija je junija 2014 predstavila sporočilo z naslovom  „Dostojno življenje za vse: od vizije do skupnih ukrepov“, v katerem je opisala glavna načela ter predlagala prednostna področja in možne cilje za obdobje po letu 2015. O sporočilu bosta razpravljala Svet EU in Evropski parlament. Komisija bo na podlagi rezultatov razprav oblikovala stališče EU v pogajanjih na ravni ZN ter pomagala pri pripravi poročila generalnega sekretarja ZN o okviru za obdobje po letu 2015.

Mednarodne zadeve in širitev – povezava na spletno stran Direktorata za okolje

Sporočilo Komisije za obdobje po letu 2015 – Dostojno življenje za vse: od vizije do skupnih ukrepov