Заетост, социални въпроси и приобщаване

ALMA: инициатива за активно приобщаване на младите хора

© Getty Images



ALMA (от англ. „Aim, Learn, Master, Achieve“ — „стреми се, учи, овладей, постигай“) е инициатива на ЕС за подпомагане на младите хора, които не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение (NEET).

Целта е да се помогне на младите хора в най-неравностойно положение (на възраст между 18 и 29 години) да се интегрират в обществото, като получат достъп до работа или обучение.

Обикновено това са хора, които са уязвими по отношение на шансовете да получат достъп до работа или обучение по индивидуални или структурни причини (напр. увреждане, дългосрочна безработица, недостатъчни квалификации/умения, мигрантски произход).

Тази инициатива предлага на участниците:

  • интензивно съобразено с нуждите им обучение в тяхната страна (подготвителен етап)
  • възможност да придобият професионален опит в друга държава от ЕС под ръководството на наставници за срок от 2 до 6 месеца (етап на мобилност)
  • след завръщането им — непрекъсната подкрепа, чрез която ще бъдат насочвани при използването на новопридобитите умения, за да си намерят работа или да продължат образованието си в своята страна (етап на последващи действия).

Какви разходи се покриват?

ALMA покрива различни разходи на участниците, като например за:

  • пътуване
  • застраховка
  • социално осигуряване
  • основни нужди, като храна и настаняване
  • наставничество и консултации преди, по време на и след престоя в чужбина.

Могат ли младите хора да кандидатстват пряко?

Физически лица не могат да кандидатстват пряко по ALMA.

Тъй като понастоящем ALMA се осъществява в рамките на националните и регионалните програми по линия на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+), участниците се определят от организациите, съфинансирани по тези програми.

Как могат организациите да участват в ALMA?

Ако сте публична или частна организацияустановена в държава — членка на ЕС, и искате да участвате в изпълнението на тази инициатива, свържете се с управляващия орган на ЕСФ+ във вашата държава и/или регион.

Сред организациите, които могат да участват, са младежки организации, НПО, местни органи, бюра по труда, училища, доставчици на професионално образование/обучение.

За повече информация пишете на адрес EMPL-ALMA@ec.europa.eu и вижте наръчника ALMA.

Контекст

ALMA (стреми се, учи, овладей, постигай) има за цел насърчаване на приобщаването и заетостта на участниците в тяхната държава, като се подобрят техните умения, знания и опит и им се даде възможност да създадат нови контакти в цяла Европа.

Инициативата се изпълнява от държавите от ЕС и се подпомага от Европейската комисия на равнището на ЕС

ALMA се основава на инициатива за социално приобщаване, която се осъществява в Германия от 2008 г. насам (IdA, Integration durch Austausch). През 2012 г. инициативата се поема от подкрепяна от Европейския социален фонд транснационална мрежа от 15 държави от ЕС (TLN Mobility Network), а от 2015 г. продължава чрез транснационална покана за представяне на предложения в контекста на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+)

В края на 2022 г. беше публикувана пилотна покана за представяне на предложения (ориентировъчен бюджет от 15 милиона евро), за да се помогне на държавите от ЕС да интегрират ALMA в своите програми по ЕСФ + чрез изпълнение на пилотни проекти или увеличаване на мащаба на дейности, обхванати от ALMA.

Политически контекст

С тази инициатива Комисията потвърждава ангажимента си по следните инициативи:

ALMA допълва съществуващи програми в подкрепа на мобилността на младите хора, като например:

Споделете тази страница