Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Neįgalieji

© Shutterstock

Apibrėžtis

JT neįgaliųjų teisių konvencijoje neįgalieji apibrėžiami kaip „asmenys, turintys ilgalaikių fizinių, psichikos, intelekto ar jutimo sutrikimų, kurie drauge su kitomis įvairiomis kliūtimis gali trukdyti šiems asmenims visapusiškai ir veiksmingai dalyvauti visuomenėje tokiomis pat kaip ir kitų asmenų sąlygomis“.

Vienokią ar kitokią negalią ES turi maždaug 87 mln. žmonių. Europoje daug neįgaliųjų neturi tokių pačių galimybių kaip kiti žmonės. Jie negali patekti į visas mokyklas ar darbo vietas, naudotis visa infrastruktūra, paslaugomis ir informacija. Be to, kartais su jais elgiamasi netinkamai ar nesąžiningai.

Iššūkiai

  • Darbą turi tik pusė neįgaliųjų, palyginti su trimis ketvirtadaliais negalios neturinčių asmenų.
  • Skurdo arba socialinės atskirties grėsmė kyla 28,4 proc. neįgaliųjų ir 17,8 proc. negalios neturinčių asmenų.
  • Tik 29,4 proc. neįgaliųjų įgyja tretinį išsilavinimą, palyginti su 43,8 proc. negalios neturinčių asmenų.
  • 52 proc. neįgaliųjų jaučiasi diskriminuojami.

Politinis atsakas

ES ir jos valstybės narės yra įsipareigojusios gerinti socialinę ir ekonominę neįgaliųjų padėtį, remdamosi Sutartimi dėl Europos Sąjungos veikimo ir ES pagrindinių teisių chartija.

Europos socialinių teisių ramstis 

Europos socialinių teisių ramsčio 17 principe pabrėžiama, kad neįgalieji turi teisę į pajamų paramą, kuria užtikrinama, kad jie galėtų gyventi oriai ir nepriklausomai ir naudotis paslaugomis, kurios jiems sudaro sąlygas visapusiškai dalyvauti darbo rinkoje ir visuomenės gyvenime, bei prie jų poreikių pritaikyta darbo aplinka.

JT neįgaliųjų teisių konvencija

Europos Sąjunga ir visos jos valstybės narės yra Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos šalys. Šia svarbia sutartimi vadovautasi formuojant 2021–2030 m. neįgaliųjų teisių strategijos ir ankstesnės 2010–2020 m. Europos strategijos dėl negalios turinį.

Neįgaliųjų platforma

Komisija reguliariai aptaria Konvencijos įgyvendinimą ES ir valstybių narių lygmenimis Neįgaliųjų platformos ekspertų grupėje, kurią sudaro:

  • Europos Komisija,
  • ES valstybių narių ekspertai,
  • kelių ES lygmens NVO, įskaitant neįgaliųjų organizacijas, atstovai.

Pagrindiniai su negalia susiję laimėjimai

Finansavimas

ES teikia finansinę paramą, skirdama metines dotacijas įvairioms ES lygmens neįgaliųjų organizacijoms ir NVO pagal Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programą, kad šios organizacijos būtų stipresnės ir kad joms būtų lengviau dalyvauti ES lygmens procesuose (pvz., teikti nuomonę apie ES teisės aktus ir politiką). Šios organizacijos buvo atrinktos paskelbus kvietimą teikti pasiūlymus ir pasirašė 2022–2025 m. partnerystės pagrindų susitarimą. Atrinktų organizacijų sąrašas pateikiamas kvietimo teikti pasiūlymus puslapio apačioje.

Europos struktūriniai ir investicijų fondai (ESI fondai) yra pagrindinės ES finansinės priemonės ekonominei ir socialinei sanglaudai stiprinti. Jie padeda užtikrinti labiausiai pažeidžiamų piliečių, įskaitant neįgaliuosius, socialinę įtrauktį.

Europos semestras

Per Europos semestrą nustatoma ES ekonominės politikos koordinavimo sistema ir pateikiama informacijos apie neįgalių ir neturinčių negalios asmenų padėtį valstybėse narėse.

Analitinė parama

Europos neįgalumo ekspertizės (EDE) specialistai teikia Europos Komisijai ES valstybių narių duomenų ir politikos analizę. Jie tvarko duomenų bazę DOTCOM, kurioje stebimos politikos priemonės, susijusios su JT neįgaliųjų teisių konvencija ES ir valstybėse narėse.

Informuotumo didinimas

Europos Komisija yra įsipareigojusi didinti informuotumą apie neįgaliųjų gyvenimo sąlygas, jų kasdienio gyvenimo problemas ir priemones jų sąlygoms gerinti. Siekdama šio tikslo, Europos Komisija kasmet

Bendrinti šį puslapį