Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Kur šie noteikumi ir spēkā?

Ja uz jums attiecas ES sociālā nodrošinājuma sistēmu koordinācija, esat apdrošināts šādās valstīs:

Eiropas Savienība (ES)

Austrija, Beļģija, Bulgārija, Čehijas Republika, Dānija, Francija, Grieķija, Horvātija, Igaunija, Itālija, Īrija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Kipra, Malta, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Ungārija, Vācija un Zviedrija.

Apvienotā Karaliste

No 2021. gada 1. janvāra ES noteikumi par sociālā nodrošinājuma koordinēšanu vairs nav piemērojami Apvienotajai Karalistei un tās teritorijā. Tomēr joprojām tiek aizsargātas to personu tiesības, uz kurām attiecas izstāšanās līgums, kas noslēgts starp ES un Apvienoto Karalisti.

Attiecībā uz personām, uz kurām izstāšanās līgums neattiecas, sociālā nodrošinājuma koordinēšanu starp ES un Apvienoto Karalisti reglamentē attiecīgais Tirdzniecības un sadarbības nolīguma protokols. Lai gan protokols ir līdzīgs ES noteikumiem un visaptverošs, tas nedod tādu pašu aizsardzības līmeni kā ES regulas.

Eiropas Ekonomikas zona (EEZ) un Šveice

  • Norvēģija, Islande, Lihtenšteina (EEZ valstis);
  • Šveice.

Kopš 2012. gada 1. aprīļa jaunās Regulas Nr. 883/2004 un Nr. 987/2009 attiecas arī uz Šveici un kopš 2012. gada 1. jūnija – Norvēģiju, Islandi un Lihtenšteinu. Kopš 2013. gada 2. februāra Regula Nr. 465/2012 attiecas arī uz Norvēģiju, Islandi un Lihtenšteinu.

Uzziniet vairāk par jūsu tiesībām katrā valstī

Attiecības ar valstīm, kuras nav ES dalībvalstis

ES pašlaik gatavo Asociācijas padomes lēmumu, kas pamatojas uz asociācijas nolīgumiem ar Alžīriju, Maroku, Tunisiju, Ziemeļmaķedoniju un Izraēlu. Ar šādu lēmumu tiktu nodrošināta dažu pabalstu, piemēram, pensiju “eksportējamība” ar noteikumu, ka tāda paša attieksme tiek izrādīta ES pilsoņiem. Pašlaik pabalstus minētajās valstīs izmaksā tikai tad, ja tas paredzēts to tiesību aktos vai divpusējā starpvalstu līgumā.

Sīkāka informācija

Sīkāku informāciju skatiet bieži uzdotajos jautājumos.

Vajadzīga vēl palīdzība?

Meklēto informāciju neatradāt?

Vaicājiet dienestam “Europe Direct” pa tālr. 00800 6 7 8 9 10 11
Atrisiniet problēmas ar valsts iestādēm (SOLVIT)
Saņemiet juridisku padomu no portāla “Your Europe” padomdevēja

Ieteikt šo lapu: