Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

Fogyatékossággal élő személyek

© Shutterstock

Fogalommeghatározások

A fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény meghatározása szerint fogyatékossággal élő személy minden olyan személy, aki „hosszan tartó fizikai, értelmi, szellemi vagy érzékszervi károsodással él, amely számos egyéb akadállyal együtt korlátozhatja teljes, hatékony és másokkal egyenlő társadalmi szerepvállalását”.

Az Európai Unióban körülbelül 87 millió embernek van valamilyen fogyatékossága. Európában sok fogyatékos személynek nincsenek ugyanolyan esélyei az életben, mint másoknak. Az iskolák és munkahelyek, infrastruktúrák, termékek, szolgáltatások és információk nem mindegyike hozzáférhető számukra. Az is előfordul, hogy rosszul vagy igazságtalanul bánnak velük.

Kihívások

  • A fogyatékos személyeknek csak a fele rendelkezik munkahellyel – ezzel szemben a fogyatékossággal nem rendelkezők háromnegyedének van munkája.
  • A fogyatékos személyek 28,4%-a van kitéve a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázatának – ez a kockázat a fogyatékossággal nem rendelkezőknek a 17,8%-át fenyegeti.
  • A fogyatékos személyeknek csupán 29,4%-a szerez felsőfokú végzettséget – a fogyatékossággal nem rendelkezők esetében ez az arány 43,8%.
  • A fogyatékos személyek 52%-a érzi magát hátrányosan megkülönböztetve.

Szakpolitikai válasz

Az EU és tagállamai elkötelezték magukat amellett, hogy – az Európai Unió Alapjogi Chartájára és az Európai Unió működéséről szóló szerződésre támaszkodva – javítják a fogyatékossággal élők társadalmi és gazdasági helyzetét.

A szociális jogok európai pillére 

A szociális jogok európai pillérének 17. alapelve kimondja, hogy a fogyatékos személyeknek joguk van olyan jövedelemtámogatáshoz, amely biztosítja számukra a méltóságteljes életet, olyan szolgáltatásokhoz, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy részt vegyenek a munkaerőpiacon és a társadalomban, valamint olyan munkakörnyezethez, amely hozzá van igazítva szükségleteikhez.

Az ENSZ egyezménye a fogyatékossággal élő személyek jogairól

Az Európai Unió és annak összes tagállama részes fele a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezménynek. Ez a fontos szerződés szolgált alapul a fogyatékossággal élő személyek jogainak érvényre juttatását szolgáló (2021–2030) stratégia és elődje, a 2010–2020 közötti időszakra szóló európai fogyatékosságügyi stratégia tartalmának kialakításához.

Fogyatékosságügyi platform

A Bizottság rendszeresen megvitatja az egyezmény uniós és tagállami szintű végrehajtását a fogyatékosságügyi platform szakértői csoportjában, amely a következő felekből áll:

  • az Európai Bizottság;
  • szakértők az uniós tagállamokból;
  • több uniós szintű nem kormányzati szervezet, köztük a fogyatékos emberek szervezeteinek (DPO-k) képviselői.

A legfontosabb fogyatékosságügyi eredmények

Finanszírozás

Az EU a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program keretében több uniós szintű, fogyatékos személyeket képviselő szervezetet és civil szervezetet segít pénzügyileg. Az éves támogatás formájában kapott összegeket e szervezetek kapacitásaik kiépítésére használhatják fel és arra, hogy könnyebben részt tudjanak venni az uniós szintű folyamatokban (pl. azáltal, hogy véleményt nyilvánítanak az uniós jogszabályok és szakpolitikák kidolgozásáról). Ezek a pályázati felhívás útján kiválasztott szervezetek partnerségi keretmegállapodást írtak alá a 2022–2025-ös időszakra. A pályázat nyerteseinek felsorolása a felhívásról szóló oldal alján található.

Az európai strukturális és beruházási alapok az EU fő pénzügyi eszközei a gazdasági és társadalmi kohézió erősítésére. Ezek a pénzforrások a legkiszolgáltatottabb polgárok, köztük a fogyatékossággal élők társadalmi befogadását előmozdító erőfeszítéseket hivatottak támogatni.

Európai szemeszter

Az európai szemeszter az uniós tagországok gazdaság- és szociálpolitikai koordinációjához keretet biztosító mechanizmus, amely a tagállamok lakosságának – köztük a fogyatékossággal élő személyeknek – a helyzetéről is képet ad.

Elemzési támogatás

Az Európai Fogyatékosügyi Szakértők (EDE) projekt a tagállamok adatainak és szakpolitikáinak elemzésével segíti az Európai Bizottság munkáját. A projekt munkatársai kezelik a DOTCOM adatbázist, amely az ENSZ-egyezményhez kapcsolódó uniós és tagállami szakpolitikai eszközöket tartja számon.

Figyelemfelkeltő tevékenység

Az Európai Bizottság feladatának tartja, hogy tájékoztassa a nyilvánosságot arról, milyen életkörülmények között élnek a fogyatékos személyek, milyen nehézségekkel szembesülnek a mindennapokban, és miként lehetne jobbá tenni életüket. E cél megvalósítása érdekében a Bizottság minden évben megrendezi

Oldal megosztása