Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Akčný plán na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv

Európskom pilieri sociálnych práv sa stanovuje 20 kľúčových zásad a práv, ktoré sú nevyhnutné pre spravodlivé a dobre fungujúce trhy práce a systémy sociálneho zabezpečenia.

Akčný plán na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv pretavuje tieto zásady na konkrétne opatrenia v prospech občanov. Zároveň sa v ňom navrhujú hlavné ciele EÚ, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 2030.

Vykonávanie piliera je spoločnou zodpovednosťou inštitúcií EÚ, vnútroštátnych, regionálnych a miestnych orgánov, sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti.

Tri ambiciózne ciele EÚ do roku 2030

78 %
Zamestnanosť
do roku 2030 by malo byť zamestnaných aspoň 78 % obyvateľstva vo veku 20 až 64 rokov.
60 %
Odborná príprava
do roku 2030 by sa malo každoročne do odbornej prípravy zapojiť aspoň 60 % všetkých dospelých.
15 miliónov
Znižovanie chudoby
počet ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením by sa mal znížiť aspoň o 15 miliónov

 

Premena zásad na skutočnosť

Kde sa nachádzame

  • V dôsledku krízy spôsobenej koronavírusom sa pozitívny 6-ročný pokrok v oblasti zamestnanosti zastavil, pričom k tretiemu štvrťroku 2020 dosiahla miera zamestnanosti úroveň 72,4 %.
  • Do roku 2016 sa na vzdelávacích činnostiach každoročne zúčastňovalo len 37 % dospelých.
  • Z údajov Eurostatu vyplýva, že v roku 2021 bolo viac než 20 % ľudí v EÚ ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením (21,7 % obyvateľstva alebo 95,4 milióna ľudí). Chudoba detí dosiahla 24,4 %.

Národné ciele

Ministri zamestnanosti a sociálnych vecí EÚ predstavili svoje národné ciele 16. júna 2022. Záväzky členských štátov spoločne kladú EÚ na cestu k dosiahnutiu alebo dokonca prekročeniu hlavných cieľov EÚ.

Názory Európanov na sociálnu Európu

„Malé praktické záležitosti, ako je potvrdzovanie diplomov, získanie čísla sociálneho zabezpečenia, správa miezd a všetko, čo sa týka presťahovania sa z jednej krajiny EÚ do druhej, by mali byť jednoduché.“

Pascal, Holandsko

 

„Pracujem v spoločnosti, ktorej ústredným prvkom je rozmanitosť a začlenenie a ktorá vynakladá značné úsilie na predchádzanie predpojatosti založenej na rode alebo akejkoľvek inej rozmanitosti. Myslím, že EÚ by mohla zohľadniť tieto príklady, keďže môžeme ponúknuť skvelé nápady, ktoré by sa mohli uplatniť v iných spoločnostiach.“

Alexandra, Rumunsko

 

„Samostatná zárobková činnosť v Európe by mala byť jednoduchá a príťažlivá súbežne so zamestnaním, odbornou prípravou alebo dôchodkom. Na jednej strane to môže viesť k vyššiemu príjmu a na druhej strane to zapája ľudí v každom veku a spája ich naprieč štátnymi hranicami.“

Wolfgang, Rakúsko

Verejná konzultácia

Tieto svedectvá sú súčasťou rozsiahlej verejnej konzultácie, počas ktorej bolo prijatých viac ako 1 000 písomných príspevkov členských štátov, regiónov, miest, sociálnych partnerov, organizácií občianskej spoločnosti, medzinárodných organizácií, podnikov, odborných obcí a občanov. Komisia okrem toho konzultovala s viac ako 1 500 kľúčovými zainteresovanými stranami – vrátane Európskeho parlamentu, Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru a Výboru regiónov – prostredníctvom špecializovaných webinárov. Akčný plán vychádza z jej výsledkov.

Prieskum Eurobarometra

Podľa prieskumu Eurobarometra z roku 2021 o sociálnych otázkach považuje deväť z desiatich Európanov (88 %) sociálnu Európu za dôležitú pre nich osobne.

Ďalšie informácie o prieskume Eurobarometra

Sociálny samit v Porte a sociálny záväzok z Porta

Sociálny samit, ktorý sa uskutočnil 7. až 8. mája 2021 v Porte a ktorý zorganizovalo portugalské predsedníctvo Rady, poskytol príležitosť opätovne potvrdiť záväzok a ambíciu postaviť ľudí na prvé miesto počas obnovy Európy aj v nasledujúcom období. Sociálny samit v Porte bol tiež príležitosťou na zmobilizovanie síl a obnovenie záväzku vykonávať sociálny pilier na najvyššej politickej úrovni.

Partneri sa v rámci spoločného sociálneho záväzku z Porta 7. mája prihlásili k trom hlavným cieľom do roku 2030 stanoveným v akčnom pláne Komisie na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv.

Členovia Európskej rady 8. mája prijali Portské vyhlásenie o sociálnych veciach.

Európska rada 25. júna privítala hlavné ciele EÚ v rámci akčného plánu na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv v súlade s Portským vyhlásením.

Názory z celej Európy na sociálnom samite v Porte

Charles Michel
„Tým, ktorí tvrdia, že sociálna Európa je neviditeľná, by som povedal – neviditeľná ako vzduch, ktorý dýchame. Vzduch je síce neviditeľný, ale je nevyhnutný pre ľudský život.“
David Maria Sassoli
„Európsky samit v Porte nesmie byť miestom príchodu, ale východiskovým bodom sociálnej obnovy.“
Mario Draghi
„Ciele a míľniky piliera musíme zakotviť v európskom semestri.“
Emmanuel Macron
„Ako Európania formujeme odpoveď na krízu, ktorej čelíme: sociálnu reakciu v súlade s našimi hodnotami.“

 

Jednota v záujme sociálnejšej Európy

Realizácia Európskeho piliera sociálnych práv je spoločným politickým záväzkom a zodpovednosťou inštitúcií EÚ, vnútroštátnych, regionálnych a miestnych orgánov, sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti; každý z týchto aktérov zohráva v tejto súvislosti dôležitú úlohu v súlade so svojimi právomocami.

Členské štáty by mali v plnej miere využívať bezprecedentné finančné prostriedky EÚ, ktoré sú k dispozícii na podporu reforiem a investícií: rozpočet EÚ, NextGenerationEU, Európsky sociálny fond plus a ďalšie.

Pre vykonávanie piliera má zásadný význam zapojenie vnútroštátnych, regionálnych a miestnych orgánov, sociálnych partnerov i občianskej spoločnosti.
Členské štáty by mali čo najlepšie využiť európsky semester na koordináciu reforiem a investícií v oblasti hospodárstva, zamestnanosti a sociálnych otázok, pričom v centre pozornosti by mali byť ľudia a ich dobré životné podmienky.
Usmerňovanie a medzinárodná činnosť EÚ v sociálnej oblasti prispieva k upevňovaniu úlohy EÚ ako zodpovedného globálneho lídra, čím sa podporuje dôstojná práca a sociálne začlenenie na celom svete.

Harmonogram a kľúčové opatrenia

V akčnom pláne sa stanovuje niekoľko opatrení EÚ, ktoré sa Komisia zaviazala prijať počas súčasného mandátu (do konca roka 2024), pričom vychádza z mnohých už prijatých opatrení od vyhlásenia Európskeho piliera sociálnych práv v Göteborgu vo Švédsku v roku 2017. Akčný plán je príspevkom Komisie na realizáciu zásad sociálneho piliera.

  1.  
    Dosiahnuté v treťom štvrťroku roku 2021
  2.  
    2022

    Správa o vykonávaní smernice o pracovnom čase

    Revízia barcelonských cieľov

    Iniciatíva Cesta k úspechu v škole

    Revízia rámca kvality pre stáže

    Iniciatíva v oblasti dlhodobej starostlivosti

    Iniciatíva v oblasti kolektívneho vyjednávania pre samostatne zárobkovo činné osoby

    Správa novej expertnej skupiny na vysokej úrovni pre prístup k primeranej a udržateľnej sociálnej ochrane 

    Nové nástroje a ukazovatele prístupu k zdravotnej starostlivosti

    Právne návrhy na zníženie vystavenia pracovníkov nebezpečným chemickým látkam vrátane azbestu

    Odporúčanie Rady týkajúce sa minimálneho príjmu

    Iniciatívy v oblasti sociálneho dialógu 

    Usmernenie týkajúce sa ex ante posúdení distribučného vplyvu 

    Prvá správa EÚ o prístupe k základným službám

  3.  
    2024
  4.  
    2025
    Preskúmanie akčného plánu týkajúceho sa Európskeho piliera sociálnych práv

 

Zdieľať stránku