Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych

Europejski filar praw socjalnych ustanawia 20 podstawowych zasad i praw niezbędnych, aby rynki pracy i systemy opieki społecznej były sprawiedliwe i sprawnie funkcjonowały.

Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych służy przekształceniu tych zasad w konkretne działania przynoszące korzyści obywatelom. Zaproponowano w nim też główne cele dla Unii do 2030 r.

Za realizację filaru praw socjalnych wspólnie odpowiadają instytucje Unii Europejskiej, organy krajowe, regionalne i lokalne, partnerzy społeczni oraz społeczeństwo obywatelskie.

Trzy ambitne cele na 2030 r.

78 proc.
Zatrudnienie
do 2030 r. co najmniej 78 proc. osób w wieku 20-64 lat powinno mieć pracę
60 proc.
Szkolenia
do 2030 r. co najmniej 60 proc. wszystkich osób dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniu zawodowym
o 15 mln
Ograniczenie ubóstwa
liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym powinna zmaleć o co najmniej 15 mln

 

Wprowadzanie zasad w życie

Aktualna sytuacja

  • Kryzys związany z koronawirusem przerwał sześcioletnie pozytywne postępy w dziedzinie zatrudnienia, a wskaźnik zatrudnienia wyniósł do III kwartału 2020 r. 72,4 proc.
  • Do 2016 r. tylko 37 proc. osób dorosłych uczestniczyło co roku w działaniach związanych z uczeniem się.
  • Dane Eurostatu pokazują, że w 2021 r. więcej niż jedna na pięć osób w UE była zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (21,7 proc. ludności czyli 95,4 mln osób). Wskaźnik ubóstwa dzieci wyniósł 24,4 proc.

Cele krajowe

16 czerwca 2022 r. ministrowie zatrudnienia i spraw społecznych krajów UE przedstawili cele krajowe. Zobowiązania państw członkowskich razem wzięte sprawiają, że UE znajduje się na prostej drodze do osiągnięcia lub nawet przekroczenia głównych celów unijnych.

Co myślą Europejczycy o Europie socjalnej

Należałoby ułatwić małe, praktyczne kwestie, takie jak uznawanie dyplomów, otrzymanie numeru zabezpieczenia społecznego, administracja płac i wszystko to, co wiąże się z przeprowadzką z jednego państwa UE do drugiego.

Pascal, Holandia

 

Pracuję w firmie, w której różnorodność i włączenie społeczne bierze się serio, i gdzie dokłada się wszelkich starań, aby unikać uprzedzeń wynikających z płci lub jakiejkolwiek innej różnorodności. Myślę, że Unia mogłaby wykorzystywać takie przykłady. Mamy wspaniałe pomysły, które można by powielić w innych przedsiębiorstwach.

Aleksandra, Rumunia

 

Prowadzenie działalności na własny rachunek w Europie powinno być łatwe i atrakcyjne i możliwe równolegle do zatrudnienia na stałe, dalszego szkolenia czy też po przejściu na emeryturę. Z jednej strony może to uatrakcyjnić dochody, a z drugiej — dać zajęcie ludziom w każdym wieku i łączyć ich ponad granicami.

Wolfgang, Austria

Konsultacje publiczne

Wypowiedzi te pochodzą z zakrojonych na szeroką skalę konsultacji publicznych. Od państw członkowskich, regionów, miast, partnerów społecznych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, organizacji międzynarodowych, przedsiębiorstw, ośrodków analitycznych i obywateli wpłynęło ponad 1000 uwag na piśmie. Komisja przeprowadziła ponadto konsultacje z ponad 1500 głównymi zainteresowanymi stronami, w tym z Parlamentem Europejskim, Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym i Komitetem Regionów, organizując specjalne seminaria internetowe. Plan działania uwzględnia wyniki tych konsultacji.

Badanie Eurobarometr

Według badania Eurobarometr z 2021 r. na temat kwestii społecznych 9 na 10 Europejczyków (88 proc.) uważa, że Europa socjalna jest ważna dla nich osobiście.

Więcej informacji

Szczyt Społeczny w Porto i Zobowiązanie społeczne z Porto

Zorganizowany 7–8 maja 2021 r. przez portugalską prezydencję w Radzie UE Szczyt Społeczny w Porto był okazją do potwierdzenia zaangażowania i ambicji, by w procesie odbudowy gospodarczej Europy i w dalszej perspektywie postawić ludzi na pierwszym miejscu. Szczyt Społeczny w Porto był też okazją do zmobilizowania sił w celu odnowienia – na najwyższym szczeblu politycznym – zobowiązania do wdrażania filaru praw socjalnych.

7 maja we wspólnym Zobowiązaniu społecznym z Porto partnerzy wyrazili wolę osiągnięcia trzech głównych celów na 2030 r. określonych przez Komisję w Planie działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych.

8 maja członkowie Rady Europejskiej przyjęli deklarację z Porto poświęconą sprawom społecznym.

25 czerwca Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła główne cele UE określone w planie działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych, zgodnie z deklaracją z Porto.

Głosy z całej Europy podczas Szczytu Społecznego w Porto

Charles Michel
Tym, którzy twierdzą, że Europa socjalna jest niewidoczna, odpowiem, że powietrze, którym oddychamy, też jest niewidoczne, lecz niezbędne do życia.
David Maria Sassoli
Szczyt Społeczny w Porto nie jest uwieńczeniem działań, lecz punktem wyjścia do odnowy społecznej.
Mario Draghi
Musimy trwale włączyć cele główne i pośrednie filaru do semestru europejskiego.
Emmanuel Macron
Jako Europejczycy kształtujemy odpowiedź na kryzys, przed którym stoimy: odpowiedź socjalną, zgodną z naszymi wartościami.

 

Połączenie sił na rzecz Europy o silniejszym wymiarze społecznym

Realizacja Europejskiego filaru praw socjalnych jest wspólnym zobowiązaniem politycznym i wspólną odpowiedzialnością polityczną instytucji Unii Europejskiej, organów krajowych, regionalnych i lokalnych, partnerów społecznych oraz społeczeństwa obywatelskiego, z których to wszyscy mają rolę do odegrania zgodnie ze swoimi kompetencjami.

Kraje UE powinny w pełni wykorzystać największe w historii środki unijne udostępnione na wsparcie reform i inwestycji: budżet UE, NextGenerationEU, Europejski Fundusz Społeczny Plus i inne.

Zaangażowanie organów krajowych, regionalnych i lokalnych, partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego ma zasadnicze znaczenie dla realizacji filaru.
Państwa członkowskie powinny jak najlepiej wykorzystać europejski semestr, aby koordynować reformy i inwestycje w obszarze gospodarki, zatrudnienia i spraw społecznych, stawiające ludzi i ich dobrobyt na pierwszym miejscu.
Wytyczne Unii i jej międzynarodowe działania w sferze społecznej pomagają potwierdzić rolę Unii jako odpowiedzialnego światowego lidera, promującego godną pracę i włączenie społeczne na całym świecie.

Harmonogram i kluczowe działania

W planie działania określono szereg unijnych działań, które Komisja jest zobowiązana podjąć w trakcie obecnej kadencji (do końca 2024 r.) i które są oparte na wielu działaniach już podjętych od czasu proklamacji Europejskiego filaru praw socjalnych w Göteborgu w 2017 r. Plan działania stanowi wkład Komisji w praktyczną realizację zasad filaru socjalnego.

  1.  
    Osiągnięcia w III kw. 2021 r.
  2.  
    2022 r.

    Sprawozdanie z wdrożenia dyrektywy w sprawie czasu pracy

    Zmiana celów barcelońskich

    Inicjatywa „Drogi do sukcesów w szkole”

    Przegląd ram jakości staży

    Inicjatywa dotycząca opieki długoterminowej

    Inicjatywa na rzecz negocjacji zbiorowych dla osób samozatrudnionych

    Sprawozdanie nowej grupy ekspertów wysokiego szczebla w sprawie dostępu do adekwatnej i zrównoważonej ochrony socjalnej 

    Nowe narzędzia i wskaźniki w dziedzinie dostępu do opieki zdrowotnej

    Wnioski ustawodawcze dotyczące zmniejszenia narażenia pracowników na niebezpieczne chemikalia, w tym azbest

    Zalecenie Rady w sprawie dochodu minimalnego

    Inicjatywa na rzecz dialogu społecznego 

    Wytyczne w sprawie uprzednich ocen skutków dystrybucyjnych 

    Pierwsze unijne sprawozdanie na temat dostępu do niezbędnych usług

  3.  
    2024 r.
  4.  
    2025 r.
    Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych

 

Udostępnij tę stronę