Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

ALMA – inicjatywa na rzecz aktywnego włączenia osób młodych

© Getty Images



Alma (ang. Aim, Learn, Master, Achieve – mierz wysoko, ucz się, osiągaj biegłość, realizuj cele) to inicjatywa UE służąca wspieraniu młodych ludzi, którzy nie pracują, nie kształcą się ani nie szkolą (tzw. młodzież NEET).

Aby wspomóc integrację społeczną osób młodych w najbardziej niekorzystnej sytuacji (w wieku 18–29 lat), inicjatywa ta ułatwia im dostęp do zatrudnienia lub szkoleń.

Zazwyczaj są to osoby, które mają utrudniony dostęp do zatrudnienia lub szkoleń z przyczyn osobistych lub strukturalnych (takich jak niepełnosprawność, długotrwałe bezrobocie, zbyt niskie kwalifikacje/umiejętności, wywodzenie się ze środowisk migracyjnych itp.).

W ramach tej inicjatywy uczestnikom oferuje się:

  • intensywne, dostosowane do indywidualnych potrzeb szkolenie w kraju pochodzenia (etap przygotowania)
  • możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w innym kraju UE pod okiem mentorów (etap mobilności trwający od 2 do 6 miesięcy).
  • stałe wsparcie po powrocie, po to by uczestnicy wykorzystali nowo nabyte umiejętności w swoim kraju do tego, by znaleźć zatrudnienie lub podjąć dalszą naukę (etap po powrocie).

Jakie koszty zostaną pokryte?

Ze środków z programu ALMA pokrywane są koszty ponoszone przez uczestników, w tym m.in. koszty:

  • podróży
  • ubezpieczenia
  • zabezpieczenia społecznego
  • podstawowych potrzeb (wyżywienie i zakwaterowanie)
  • usług coachingu i doradztwa przed wyjazdem za granicę, podczas pobytu za granicą i po powrocie.

Czy młodzi ludzie mogą zgłaszać się bezpośrednio?

Młode osoby nie mogą same złożyć wniosku o środki z programu ALMA.

Ponieważ inicjatywa ta jest obecnie wdrażana w ramach krajowych i regionalnych programów Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), wytypować uczestników mogą wyłącznie organizacje współfinansowane w ramach tych programów.

W jaki sposób mogą się zaangażować organizacje?

Podmioty publiczne lub prywatne, które mają siedzibę w jednym z krajów UE i chcą uczestniczyć we wdrażaniu tej inicjatywy, powinny skontaktować się z instytucją zarządzającą EFS+ w swoim kraju lub regionie.

Mogą to być organizacje młodzieżowe, organizacje pozarządowe, organy lokalne, urzędy pracy, szkoły, organizatorzy kształcenia i szkolenia zawodowego itp.

O więcej informacji można się zwrócić, pisząc na adres EMPL-ALMA@ec.europa.eu. Warto też zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi inicjatywy ALMA.

Kontekst

Inicjatywa ALMA ma pozwolić uczestnikom na podniesienie umiejętności i zdobycie wiedzy i doświadczenia, a także nawiązanie kontaktów w całej Europie, a przez to ułatwić ich integrację w kraju pochodzenia i zwiększyć szanse na znalezienie w nim zatrudnienia.

Jest ona wdrażana przez kraje UE przy wsparciu Komisji Europejskiej na szczeblu unijnym.

Bazuje na projekcie promującym innowacje społeczne, który zaczęto wdrażać w Niemczech w 2008 r. (IdA, Integration durch Austausch). W 2012 r. projekt ten przeszczepiła na swój grunt międzynarodowa sieć TLN Mobility Network, która jest wspierana z EFS i obejmuje 15 krajów UE. Począwszy od 2015 r. projekt jest realizowany za pośrednictwem międzynarodowego zaproszenia do składania wniosków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). 

Pod koniec 2022 r. ogłoszono zaproszenie do składania wniosków (o orientacyjnym budżecie w wysokości 15 mln euro), aby pomóc krajom UE we włączeniu inicjatywy ALMA do ich programów EFS+ poprzez realizację projektów pilotażowych lub zwiększenie skali działań, które odpowiadają celom ALMA.

Tło polityczne

Poprzez tę inicjatywę Komisja potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz następujących inicjatyw:

ALMA stanowi uzupełnienie dla dotychczas wdrażanych programów wspierających mobilność młodych ludzi, takich jak:

Udostępnij tę stronę