Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Išorės santykiai



Europos Sąjunga yra įsipareigojusi formuoti pasaulinę deramo darbo darbotvarkę glaudžiai bendradarbiaudama su tarptautinėmis organizacijomis, trečiosiomis šalimis, socialiniais partneriais ir pilietine visuomene:

Europos Komisija siekia užtikrinti, kad į užimtumo ir socialinius aspektus būtų atsižvelgiama įgyvendinant ES išorės politiką ir išorės matmenį vidaus politikoje.

Tai apima teisėkūros iniciatyvas, pavyzdžiui, siūlomą Direktyvą dėl įmonių tvarumo išsamaus patikrinimo ir pasiūlymą dėl reglamento dėl produktų, pagamintų naudojant priverčiamąjį darbą, uždraudimo Sąjungos rinkoje.

Bendradarbiavimas su tarptautinėmis organizacijomis ir forumais

Europos Sąjunga bendradarbiauja su TDO, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), Jungtinėmis Tautomis (JT), taip pat su G 7, G 20 ir kitomis tarptautinėmis organizacijomis bei forumais, siekdama:

  • užtikrinti deramą darbą visiems,
  • remti socialinį globalizacijos aspektą,
  • įgyvendinti Europos politikos išorės matmenį.

TDO

ES užmezgė ilgalaikius strateginius ryšius su Tarptautine darbo organizacija (TDO).

Savo bendradarbiavimu skatiname deramą darbą ir 2030 m. darnaus vystymosi darbotvarkę. ES ir TDO bendradarbiavimu visų pirma siekiama skatinti pagrindinius principus ir teises darbe, įskaitant prekybos sektorių, ir kitas socialinės politikos sritis.

2024 m. vasario mėn. Europos Komisija ES vardu prisijungė prie TDO Pasaulinės socialinio teisingumo koalicijos.

ES vykdo bendrus projektus su TDO ir prisideda prie jos darbo drauge su ES valstybėmis narėmis, visų pirma skelbdama ES pareiškimus.

EBPO

Bendradarbiaudama su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), ES remia tarptautinių atsakingo verslo standartų skatinimą ir įgyvendinimą, kad įmonėms būtų sudaromos palankesnės sąlygos prisidėti prie deramo darbo.

ES finansuoja EBPO mokslinius tyrimus, be kita ko, susijusius su atsakingo verslo pasaulinėse tiekimo grandinėse išsamaus patikrinimo skatinimu, ir toliau skatins deramo darbo įtraukimą į EBPO veiklą.

Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties GD dalyvauja Užimtumo, darbo ir socialinių reikalų komitete vykstančiose derybose dėl EBPO teisinių priemonių ir neseniai padėjo parengti 2022 m. Rekomendaciją dėl geresnių galimybių jaunimui kūrimo.

Europos Taryba

ES ir Europos Taryba ilgą laiką bendradarbiauja propaguodamos darbuotojų teises. Šiuo metu ES teikia finansinę paramą bendroms programoms su Europos Taryba.

Tai apima teisės specialistų švietimo žmogaus teisių klausimais, be kita ko, susijusių su socialinėmis teisėmis, kursų finansavimą ir romų bendruomenės įtraukties skatinimą vietos lygmeniu visoje Europoje.  

G 7

ES visapusiškai dalyvauja G 7 (Didžiojo septyneto) – tarpvyriausybinio politinio ir ekonominio forumo, kurį sudaro Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Amerikos Valstijos, o Europos Sąjunga yra vadinamoji nenurodyta narė – veikloje.

Pirmas oficialus G 7 šalių darbo ir užimtumo ministrų (kartu su už vystymosi politiką atsakingais ministrais) posėdis įvyko 2015 m., kai G 7 pirmininkavo Vokietija.

G 7 užimtumo ir socialinių reikalų srities iniciatyvos:

  • ministrų susitikimai ir jų rengimo bei tolesnės veiklos įsipareigojimai Užimtumo darbo grupėje techniniu lygmeniu; juose Europos Komisija rengia ES dalyvavimą ir indėlį,
  • „Vision Zero Fund“ – padedama skatinti deramą darbą ir darbo saugą bei darbuotojų sveikatą pasaulinio masto tiekimo grandinėse. Šiam tikslui Komisija skiria finansinę paramą.

G 20

ES yra visateisė G 20 (Didžiojo dvidešimtuko) – tarpvyriausybinio forumo, kuriame dalyvauja 19 suverenių šalių, taip pat Europos Sąjunga (ES) ir Afrikos Sąjunga (AS) – narė.

G 20 užimtumo ministrai į pirmą posėdį susirinko Vašingtone 2010 m. Nuo tada posėdžiai rengiami kasmet.

G 20 socialinių reikalų srities iniciatyvos:

Užimtumo darbo grupėje (UDG) taip pat ištisus metus vyksta vyresniųjų pareigūnų ir darbo grupių diskusijos, kuriose Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties GD atstovauja Europos Sąjungai. UDG stebi, kaip jos nariai įgyvendina G 20 užimtumo planus, įskaitant ir ES užimtumo planą.

Plėtra

ES siekia tobulinti socialinį matmenį dešimtyje šalių kandidačių ir potencialių šalių kandidačių. Tuo tikslu ji remia ir prižiūri, kad užimtumo ir socialinė politika būtų plėtojama laikantis ES standartų ir narystės kriterijų bei veda atitinkamas derybas.

Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties GD visų pirma dalyvauja derinant plėtros šalių teisės aktus su šiais ES teisyno skyriais:

Siekdamas padėti plėtros šalims siekti narystės ES, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties GD taip pat įtraukia jas į ES lygmens ekspertų grupes ir kitas programas bei pavyzdines iniciatyvas, kai tai tinkama ir leidžiama pagal atitinkamą teisinį pagrindą.

Naudodamasi Pasirengimo narystei paramos priemone (PNPP) ES remia reformas šalyse kandidatėse ir potencialiose šalyse kandidatėse, teikdama finansinę ir techninę pagalbą.

ES kaimynystė

ES bendradarbiauja su kaimyninėmis šalimis užimtumo ir socialiniais klausimais, vykdydama Europos kaimynystės politiką ir regionines iniciatyvas, pvz.:

  • Viduržemio jūros sąjungą (VJS), kurioje bendradarbiauja 15 pietinių Viduržemio jūros baseino, Afrikos, Artimųjų Rytų šalių ir visos ES šalys,
  • Rytų partnerystę, kurioje dalyvauja Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Sakartvelas, Moldova ir Ukraina.

Europos Komisija su šiomis šalimis bendradarbiauja sudarydama susitarimus, keisdamasi geriausia patirtimi ir remdama konkrečius veiksmus. Šiuo bendradarbiavimu siekiama skatinti:

  • geresnes darbo sąlygas ir darbo santykius,
  • veiksmingą socialinį dialogą ir darbo rinkos institucijas,
  • galimybes įsidarbinti ir jaunimo užimtumą,
  • tinkamą ir tvarią socialinę apsaugą.

Prekyba ir darnus vystymasis

ES prekybos politika siekiama užtikrinti, kad ekonominis vystymasis būtų neatsiejamas nuo socialinio teisingumo, pagarbos žmogaus teisėms, aukštų darbo ir aplinkos apsaugos standartų. Šiais tikslais į šiuolaikinius ES prekybos susitarimus įtraukiamos taisyklės dėl prekybos ir darnaus vystymosi.

ES siekia užtikrinti, kad prekybos politika padėtų skatinti darnų vystymąsi. To siekiama:

Išsivysčiusios šalys ir besiformuojančios rinkos

Europos Komisija propaguoja tarptautines darbo teises palaikydama dvišalius dialogus su trečiosiomis šalimis ir partneriais, įskaitant specialius dialogus darbo teisių klausimais ir konsultacijas su Tailandu, Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, Japonija, Kinija, Kanada ir Taivanu. 

Regioninis bendradarbiavimas vykdomas su Viduržemio jūros sąjunga (VJS), Rytų partnerystės šalimisAzija (ASEM) ir Lotynų Amerika.

Šių dialogų ir bendradarbiavimo tikslas – skatinti tarpusavio supratimą, keistis faktais, patirtimi ir gera praktika.

Bendrinti šį puslapį