Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

ALMA: a fiatalok aktív befogadására irányuló kezdeményezés

© Getty Images



Az ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve, azaz: „tűzz ki célt magad elé, tanulj, fejleszd készségeidet, érvényesülj!”) egy uniós kezdeményezés, amely a nem foglalkoztatott, és oktatásban és képzésben sem részesülő fiatalokat (az ún. NEET-fiatalokat) hivatott támogatni.

A kezdeményezés célja, hogy segítse a hátrányos helyzetű fiatalok (18–29 éves korosztály) társadalmi beilleszkedését azáltal, hogy képzést és tapasztalatszerzési lehetőséget kínál számukra.

A kezdeményezés jellemzően azoknak a fiataloknak kíván segíteni, akik egyéni vagy társadalmi okok (pl. fogyatékosság, tartós munkanélküliség, elégtelen képzettség/készségek, migrációs háttér) miatt hátrányos helyzetben vannak, ami az elhelyezkedési esélyeiket és képzési lehetőségeiket illeti.

Az ALMA a következőket kínálja a résztvevőknek:

  • Intenzív testre szabott képzés saját hazájukban (előkészítő szakasz)
  • 2–6 hónapig tartó felügyelt szakmaitapasztalat-szerzés mentori útmutatás mellett egy másik uniós országban (mobilitási szakasz)
  • Hazatérésük után a kedvezményezettek a folytatódó támogatás keretében útmutatást kapnak ahhoz, hogy megszerzett készségeikkel hogyan tudnak elhelyezkedni vagy továbbtanulni (nyomonkövetési szakasz)

A költségek mely részét fedezi a kezdeményezés?

Az ALMA fedezi a résztvevők költségeit, például a következőkkel kapcsolatban felmerült költségeket:

  • utazás,
  • biztosítás,
  • társadalombiztosítás,
  • alapvető szükségletek, például étkezés és szállás,
  • képzés és tanácsadás a külföldi tartózkodás előtt, alatt és után.

Pályázhatnak-e közvetlenül a fiatalok?

Magánszemélyek közvetlenül nem pályázhatnak támogatásra.

Az ALMA végrehajtására az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) nemzeti és regionális programjai keretében kerül sor, így az ezek által a programok által társfinanszírozott szervezetek választják ki a résztvevőket.

Hogyan vehetnek részt a szervezetek az ALMA kezdeményezésben?

A kezdeményezésben olyan közfinanszírozású vagy magánszervezetek vehetnek részt, amelyek az uniós tagállamok valamelyikében székhellyel rendelkeznek. Az érdeklődő szervezeteknek a saját hazájukban és/vagy régiójukban működő ESZA+ irányító hatósággal kell felvenniük a kapcsolatot.

A részvételre jogosult szervezetek közé tartoznak például az ifjúsági szervezetek, a nem kormányzati szervezetek, a helyi hatóságok, a munkaügyi központok, az iskolák és a szakképzési szolgáltatók.

Ha részletesebb felvilágosítást szeretne, kérjük, írjon az EMPL-ALMA@ec.europa.eu címre. Ajánljuk figyelmébe az ALMA-útmutatót is.

Háttér-információk

Az ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve, azaz: „tűzz ki célt magad elé, tanulj, fejleszd készségeidet, érvényesülj!”) célja, hogy javítsa a kezdeményezésben részt vevő fiatalok befogadását és elhelyezkedési esélyeit saját hazájukban. A résztvevők segítséget kapnak ahhoz, hogy fejlesszék készségeiket, és bővítsék ismereteiket, tapasztalataikat, és lehetőségük nyílik arra, hogy Európa-szerte új kapcsolatokat alakítsanak ki.

Az ALMA-t a tagállamok ültetik át a gyakorlatba. Az Európai Bizottság uniós szinten segíti a kezdeményezés megvalósítását.

Az ALMA egy, a társadalmi befogadás javítását célzó németországi kezdeményezésre, a 2008-ban indított „Integration durch Austausch” nevű projektre épül, melyet 2012-ben felkarolt egy 15 tagállamból álló, az Európai Szociális Alap (ESZA) által támogatott transznacionális hálózat. Folytatásként a Bizottság 2015-ben transznacionális pályázati felhívást tett közzé az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) keretében. 

2022 végén a Bizottság kísérleti felhívást tett közzé 15 millió euró indikatív költségvetéssel. Ez a felhívás abban hivatott segíteni az uniós országokat, hogy az ALMA-t beépítsék az ESZA+-programjaikba úgy, hogy kísérleti jelleggel létrehoznak egy, a kezdeményezés céljait szolgáló tevékenységet, vagy ha már létezik ilyen tevékenység, kibővítik azt.

Szakpolitikai háttér

Az ALMA elindításával a Bizottság megerősíti elkötelezettségét a következő kezdeményezések mellett:

Az ALMA a fiatalok mobilitását támogató meglévő programok, köztük a következők kiegészítéseként indult:

Oldal megosztása