Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

Decentralizált ügynökségek



A decentralizált ügynökségek technikai, tudományos vagy igazgatási feladatokat látnak el annak érdekében, hogy segítsék az uniós intézményeket a szakpolitikai döntéshozatalban és a szakpolitikai intézkedések végrehajtásában.

Emellett támogatják az EU, a tagállami kormányok és a szociális partnerek közötti együttműködést a felek műszaki és egyéb szakértelmének egyesítése révén.

EU-szerte működnek decentralizált ügynökségek, melyek határozatlan időre jönnek létre. Minden ügynökség egyedi, és konkrét feladatokat lát el.

Az Európai Bizottság öt decentralizált uniós ügynökséggel működik együtt a foglalkoztatás, a szociális ügyek és a befogadás területén. Ezeknek az ügynökségeknek a feladatai dióhéjban:

  • Az Európai Munkaügyi Hatóság ügyel arra, hogy a munkavállalói mobilitásra és a szociális biztonsági rendszerek összehangolására vonatkozó uniós szabályokat EU-szerte méltányosan és eredményesen végrehajtsák. Emellett együttműködik a nemzeti hatóságokkal e szabályok érvényesítése érdekében, és megkönnyíti a polgároknak és a vállalkozásoknak, hogy kihasználják a belső piac előnyeit.
  • Az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (EUROFOUND) fontos tudásegyesítő és -megosztó szerepet játszik a munkához kapcsolódó és szociális témákban, ezzel hozzájárulva az adott területen a előremutató és megalapozott szakpolitikák kialakításához.
  • Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) azon munkálkodik, hogy az európai munkahelyek biztonságosabbak, egészségesebbek és hatékonyabbak legyenek. Egyik feladata, hogy azonosítsa és elemezze a munkahelyeket fenyegető új vagy mindinkább előtérbe kerülő kockázatokat.
  • Az Európai Szakképzésfejlesztési Központ (CEDEFOP) az európai szakképzési, illetve munkahelyi továbbképzési szakpolitikák kidolgozásához és végrehajtásához nyújt támogatást.
  • Az Európai Képzési Alapítvány (ETF) feladata, hogy az uniós külkapcsolatok keretében segítse az átalakulóban lévő és fejlődő országokat abban, hogy az oktatási, képzési és munkaerőpiaci rendszereik reformja révén kiaknázzák a humán tőkéjükben rejlő lehetőségeket.

Oldal megosztása