Заетост, социални въпроси и приобщаване

Финансиране

За проекти, свързани със заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване, Европейската комисия предоставя финансиране в рамките на следните програми.

Европейски социален фонд плюс (ЕСФ+)

ЕСФ+ финансира проекти в помощ на хора, желаещи да подобрят своите трудови умения и възможности за намиране работа. Обществените и частните организации, които искат да кандидатстват за финансиране, трябва да се свържат с управителните органи на ЕСФ+ в своята страна. Европейската комисия определя приоритетите за отпускането на средства, но не участва пряко в избора на проектите.

Повече за ЕСФ+
ЕСФ+ във вашата страна

Европейски фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ)

Целта на ЕФПГ е да помага на работници, загубили работата си в резултат на промените в моделите на международната търговия, да си намерят друга работа възможно най-бързо. Физически лица или компании, засегнати от уволнения и желаещи да кандидатстват за финансиране, трябва да се свържат със своите национални власти.

Повече за ЕФПГ

Финансиране в периода 2021—2027 г.

Комисията предложи опростен и по-интегриран Европейски социален фонд (ЕСФ+) и преразгледан Европейски фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ). Те са част от предложенията на Комисията за многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021—2027 г., приети на 2 май 2018 г. Предложенията в момента се обсъждат от Европейския парламент и Съвета на ЕС.

Програма на ЕС за заетост и социални иновации (EaSI)

Програмата на Европейския съюз за заетост и социални иновации (EaSI) е финансов инструмент на европейско равнище, управляван пряко от Европейската комисия, чрез който се подпомагат заетостта, социалната политика и трудовата мобилност в ЕС. За да кандидатстват за финансиране, изпълняващите условията организации трябва да отговорят на покана за участие в търг и/или на покана за представяне на предложения.

Повече за EaSI

Фонд за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПНЛ)

ФЕПНЛ подпомага действията на страните от ЕС за предоставяне на материално подпомагане на най-нуждаещите се лица. Националните органи избират партньорските организации, които предоставят помощта, въз основа на националните програми за 2014—2020 г., одобрени от Комисията.

Повече за ФЕПНЛ

Прерогативи: социален диалог и други специфични компетенции

Комисията подкрепя проекти в областта на социалния диалог и колективните трудови правоотношения, които са част от „прерогативите“ на Комисията, т.е. задачи, произтичащи от специфични правомощия, предоставени пряко от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Комисията прилага тези прерогативи чрез конкретни търгове и покани за представяне на предложения в следните области:

  • Свободно движение на работници, координация на схемите за социална сигурност и мерки за мигрантите
  • Социална политика, включително социален диалог, подкрепящи действия, предприети от европейските социални партньори за насърчаване на социалния диалог и за договаряне на съвместни действия, включително изграждане на капацитет и аналитични дейности в областта на колективните трудови правоотношения
  • Анализ и проучвания на социалното положение, демографията и семейството с цел насърчаване на по-добри политически отговори в държавите членки
  • Мерки за информиране и обучение за организацията на работниците, транснационален обмен на информация и добри практики по въпроси, свързани със социалния диалог на равнище предприятие.

Годишните работни програми по прерогативите са достъпни онлайн.

Повече за социалния диалог

Свързани програми за финансиране

Споделете тази страница