Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG)

© Shutterstock / sirtravelalot

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) jest specjalnym instrumentem UE na rzecz solidarności z europejskimi pracownikami lub samozatrudnionymi, którzy stracili pracę w wyniku restrukturyzacji. Obejmuje on pomoc w znalezieniu nowej pracy.

EFG zwiększa dynamikę i konkurencyjność gospodarki europejskiej poprzez doskonalenie umiejętności i poprawę szans na zatrudnienie osób, które straciły pracę.

Dzięki pomocy EFG pracownicy o niskich kwalifikacjach znajdujący się w trudnej sytuacji mogą się lepiej przygotować do wyzwań na rynku pracy.

Co do zasady z EFG można skorzystać, gdy jedno przedsiębiorstwo (w tym jego dostawcy i producenci znajdujący się poniżej w łańcuchu dostaw) zwolni ponad 200 pracowników lub gdy dotyczy to różnych MŚP z różnych sektorów w tym samym regionie lub w określonym sektorze w jednym lub kilku sąsiadujących regionach.

Łączny budżet EFG na lata 2021-2027 wynosi 210 mln euro. Może on być wykorzystywany na pokrycie od 60 do 85 proc. kosztów projektów, które pomogą zwolnionym pracownikom znaleźć nową pracę lub otworzyć własną firmę.

Projektami realizowanymi w ramach EFG zarządzają władze krajowe lub regionalne. Każdy projekt trwa dwa lata.

Jakiego rodzaju wsparcie oferuje fundusz?

EFG uzupełnia istniejące usługi wsparcia rynku pracy poprzez zapewnienie zindywidualizowanych środków dla bezrobotnych.

Z EFG współfinansowane są projekty obejmujące następujące działania:

  • pomoc w znalezieniu pracy
  • poradnictwo zawodowe
  • kształcenie, szkolenie i przekwalifikowywanie
  • mentoring i coaching
  • przedsiębiorczość i rozpoczynanie działalności gospodarczej.

Fundusz udziela też pomocy w formie dopłat do szkoleń i na pokrycie kosztów utrzymania lub podobnych, w tym dodatków dla opiekunów, dodatków na koszty z tytułu mobilności i przeprowadzki oraz zachęty dla pracodawców do zatrudniania pracowników.

Z EFG nie są współfinansowane środki ochrony socjalnej, takie jak emerytury czy zasiłki dla bezrobotnych.

Kto może zostać beneficjentem funduszu?

Do otrzymania pomocy z funduszy kwalifikują się indywidualni pracownicy, którzy stracili pracę. Dotyczy to osób samozatrudnionych oraz pracowników tymczasowych i pracowników zatrudnionych na czas określony.

EFG nie udziela pomocy na utrzymanie działalności, modernizację ani restrukturyzację przedsiębiorstw.

Rozporządzenie dotyczące EFG na lata 2021–2027

Rozporządzenie zawiera kryteria dotyczące interwencji funduszu oraz określa możliwych beneficjentów i warunki składania wniosków. Najważniejsze kwestie:

  • Osoby, które straciły pracę z powodu kryzysu związanego z koronawirusem, cyfryzacji, automatyzacji, przejścia na gospodarkę niskoemisyjną lub innych zmian, kwalifikują się do otrzymania wsparcia bez względu na to, co było przyczyną zwolnienia.
  • Wymóg formalny jest taki, że co najmniej 200 pracowników straciło pracę w danym okresie odniesienia.
  • Stopa współfinansowania może sięgać od 60 do 85 proc.
  • Każda pomoc jest udzielana przez dwa lata.

Czym EFG różni się od funduszy strukturalnych UE?

Unijne fundusze strukturalne i inwestycyjne, przede wszystkim Europejski Fundusz Społeczny Plus, są strategicznym narzędziem długoterminowym służącym do przewidywania społecznych skutków zmian dokonujących się w przemyśle oraz do zarządzania nimi poprzez działania takie jak uczenie się przez całe życie.

Pomoc EFG ma charakter jednorazowy i jest ograniczona w czasie.

Udostępnij tę stronę