Statistics Explained

Archive:Земеделски стопанства и земеделска земя в Европейския съюз — статистически данни


Данни, извлечени през ноември 2018 г.

Планирана актуализация на статията: юни 2023 г.


This Statistics Explained article has been archived on 23 July 2021.


Highlights

През 2016 г. в ЕС е имало 10,5 млн. земеделски стопанства, две трети от които са били с размер под 5 ha.
Земеделските стопанства в ЕС са използвани 173 млн. ha земя за земеделско производство през 2016 г. — 39 % от общата сухоземна площ на ЕС.
Броят на земеделските стопанства в ЕС намалява с бързи темпове, но площта на използваната за производство земя се е запазила стабилна.
Разпределение на земеделските стопанства и на използваната земеделска площ според размера на стопанствата, 2016 г.
(%)
Източник: Евростат (ef_m_farmleg)

Тази статия представлява част от набор от документи от публикацията на Евростат Agriculture, forestry and fishery statistics — 2018 edition (на английски). Земеделските стопанства в ЕС са много на брой и с големи различия помежду си; те са с всички възможни размери, различават се по отношение на земеделските култури или животните, които се отглеждат, имат различни управленски структури и са разположени в райони с различаващи се геология, топография и климат.

Full article

Земеделските стопанства през 2016 г.

През 2016 г. в ЕС е имало 10,5 млн. земеделски стопанства

Една трета (32,7 %) от земеделските стопанства в ЕС (наричани по-нататък „стопанства“) са били в Румъния — много повече от която и да било друга държава членка; броят на стопанствата в тази държава е приблизително равен на всички стопанства в Полша (13,5 % от общия броя за ЕС-28), Италия (10,9 %) и Испания (9,0 %), взети заедно — трите държави членки, нареждащи се веднага след Румъния по брой на стопанствата.

Огромна част от стопанствата в ЕС са семейни стопанства

Почти всички (96,0 % през 2016 г.) стопанства в ЕС се определят като семейни стопанства [1]. Действително, през 2016 г. над девет от всеки десет стопанства (93,0 %) в ЕС са имали само семейни работници (стопанинът и членове на семейството му). Семейните стопанства са преобладаващият вид стопанство във всички държави членки. Във Франция обаче е имало относително значимо малцинство от стопанства, различни от семейните (27,3 % от общия брой от почти 0,5 млн. стопанства в държавата), както и в Естония (21,0 %).

Повечето стопанства в ЕС са малки по своя характер

През 2016 г. две трети от стопанствата в ЕС са били с размер под 5 ha (вж. фигура 1). Тези малки стопанства могат да играят важна роля за намаляване на риска от бедност в селските райони, като осигуряват допълнителен доход и храна. В другия край на производствената скала 6,9 % от стопанствата в ЕС са били с размер от 50 ha или повече и са обработвали две трети (68,2 %) от използваната земеделска площ (ИЗП) в ЕС. Така че макар средноаритметичният размер на стопанствата в ЕС да е бил 16,6 ha през 2016 г., с такъв или по-голям размер са били едва около 15 % от стопанствата.

Фигура 1: Разпределение на земеделските стопанства и на използваната земеделска площ в ЕС според размера на стопанствата, 2016 г.
(%)
Източник: Евростат (ef_m_farmleg)

Този модел на разпределение е бил особено ясно изразен в Румъния — държавата членка с най-голям брой стопанства; девет от всеки десет стопанства (91,8 % или 3,1 млн. стопанства) са били по-малки от 5 ha, но 0,5 % от стопанствата с размер от 50 ha или повече са обработвали половината (51,1 %) от цялата ИЗП в държавата. Малките стопанства с размер под 5 ha са били типични и в Малта (96,5 % от общия брой), Кипър (89,6 %), България (82,6 %), Унгария (81,4 %), Гърция (77,3 %), Португалия (71,5 %) и Хърватия (69,5 %), както и в някои региони на други държави, като например южните части на Полша и крайбрежните райони на Испания и Италия. Броят на малките стопанства в определени държави членки и региони е израз на комбинация от специализация по култури (като малки маслинови насаждения и лозя), широко разпространена собственост върху земя и геоложки и топографски ограничения.

По-големите стопанства (от 50 ha или повече) са били много повече в Люксембург (51,8 % от стопанствата), Франция (41,3 %), Обединеното кралство (38,6 %) и Дания (35,3 %). В повечето държави членки по-голямата част от ИЗП е била концентрирана в най-големите стопанства (с размер от 50 ha или повече).

Стопанствата в ЕС могат да се разделят на три различни групи според размера

Като цяло, в ЕС има три отделни групи стопанства: i) полупазарни стопанства, в които акцентът е върху отглеждането на голям дял храни за изхранване на стопаните и техните семейства, ii) малки и средни стопанства, които обикновено са семейни предприятия, и iii) големи земеделски предприятия, за които е по-вероятно да имат правна форма или да бъдат кооперации.

Тези разграничения стават по-ясни, когато стопанствата се анализират от гледна точка на техния икономически размер. От общо 10,5 млн. стопанства в ЕС 4,0 милиона са имали стандартна продукция под 2 000 евро годишно и са съответствали на едва 1 % от общата селскостопанска икономическа продукция в ЕС. Тези много малки стопанства произвеждат изцяло за собствени нужди или са от полупазарния вид; около три четвърти от тези стопанства в ЕС са консумирали повече от половината от продукцията си.

Други 3,0 милиона стопанства са имали икономическа продукция в диапазона 2 000—8 000 евро годишно. Взети заедно, тези много малки и малки стопанства са представлявали две трети (67,6 %) от всички стопанства в ЕС през 2016 г.

За разлика от тях, през 2016 г. 304 000 стопанства (2,9 % от общия брой в ЕС) са имали годишна стандартна продукция от по 250 000 евро или повече и са произвели по-голямата част (55,6%) от общата селскостопанска икономическа продукция в ЕС; тези стопанства могат да се характеризират като големи земеделски предприятия. Две от всеки пет от тези големи стопанства са имали правна форма или са представлявали групово стопанство.

По-голямата част (55,1 %) от генерираната от селско стопанство стандартна продукция в ЕС през 2016 г. е била от стопанства във Франция (16,8 %), Италия (14,2 %), Германия (13,5 %) и Испания (10,5 %). Въпреки че в Румъния са се намирали около една трета от земеделските стопанства в ЕС, държавата е представлявала едва 3,3 % от стандартната продукция в ЕС (вж. фигура 2).

Фигура 2: Земеделски стопанства и стандартна продукция, 2016 г.
(дял от общия брой/общата стойност за ЕС, %)
Източник: Евростат (ef_m_farmleg)

Стопанствата в ЕС запазват разнообразието си по отношение на това, което се отглежда в тях

Разнообразието от видове стопанства може да се покаже от гледна точка на отглежданите в тях земеделски култури или животни въз основа на това дали е налице само една доминираща дейност. Дадено стопанство се счита за специализирано, когато определена дейност осигурява най-малко две трети от неговата продукция или от неговия икономически размер. В други стопанства се извършват няколко дейности, нито една от които не е доминираща.

Някои стопанства са специализирани в растениевъдството, независимо дали доминиращата дейност е отглеждането на полски култури или на трайни насаждения (като ябълки, грозде и маслини), или пък градинарството. Някои стопанства са специализирани в животновъдството и производството на животински продукти, независимо дали доминират тревопасните или зърноядните животни (като прасета и домашни птици). При други стопанства се наблюдава комбинация от земеделски култури, комбинация от селскостопански животни или комбинация от земеделски култури и селскостопански животни.

Около половината (52,5 %) от всички стопанства през 2016 г. могат да се категоризират като специализирани в растениевъдството стопанства; малко под една трета (31,6 %) от всички стопанства са били специализирани в отглеждането на полски култури, около една пета (18,9 %) — в отглеждането на трайни насаждения, а остатъкът (1,8 %) са били специализирани в градинарството стопанства. От тези групи стопанства най-многобройни са били стопанствата за полско растениевъдство от общ характер, специализирани в отглеждането на кореноплодни растения (като картофи и захарно цвекло), полски зеленчуци и полски култури (представляващи 16,4 % от всички стопанства в ЕС — вж. фигура 3). Веднага след това се нареждат специализираните стопанства за житни култури, маслодайни семена и протеинови култури (15,2 % от всички стопанства в ЕС).

Друга четвъртък (25,1 %) от стопанствата в ЕС са били специализирани животновъдни стопанства, като най-многобройни са специализираните стопанства за овце, кози и други тревопасни животни (6,2 %) и специализираните стопанства за млекопроизводство (5,4 %). Повечето от останалата част са били смесени стопанства (21,1 %), като малък процент от стопанствата не са подлежали на класифициране.

Фигура 3: Земеделски стопанства по вид специализация, ЕС-28, 2016 г.
(дял от всички стопанства в ЕС, %)
Източник: Евростат (ef_m_farmleg)

В много от средиземноморските държави (Испания, Италия, Гърция, Кипър), а също и във Финландия, са преобладавали специализираните в растениевъдството стопанства (с дял от повече от 60 % от всички стопанства), докато в някои части от Северозападна Европа (държавите от Бенелюкс, Австрия, Обединеното кралство, Ирландия, Норвегия) основна дейност е било специализираното животновъдство (с дял над 50 % от всички стопанства). Повече от 30 % от стопанствата в Португалия, Румъния, България, Литва и Хърватия са били смесени стопанства [2].

Земеделската земя през 2016 г.

През 2016 г. стопанствата в ЕС са използвали 173 млн. ha земя за земеделско производство

Почти три четвърти (71,5 %) от използваната земеделска площ на ЕС се е намирала в едва седем държави членки; Франция е използвала 27,8 млн. ha за селскостопански цели през 2016 г., Испания — 23,2 млн. ha, Обединеното кралство и Германия — по 16,7 млн. ha, Полша — 14,4 млн. ha, Италия — 12,6 млн. ha, а Румъния — 12,5 млн. ha.

През 2016 г. стопанствата са стопанисвали малко под половината (47,1 %) от общата сухоземна площ на ЕС

Стопанствата в ЕС са стопанисвали две пети (38,8 %) от общата сухоземна площ на ЕС като ИЗП, както и като залесени площи (6,2 %) и като друга земя, неизползвана за селско стопанство (2,1 %). В селските райони на някои държави членки преобладават селскостопанските ландшафти; около две трети от сухоземната площ в Ирландия (70,0 %) и в Обединеното кралство (65,7%) е била използвана като земеделска земя, като делът на тази земя е бил особено висок и в Дания (60,9 %). Това е в пълен контраст с положението във Финландия (6,5 %) и Швеция (6,9 %), като в ландшафта на тези държави са преобладавали горите. Тези две скандинавски държави членки са били единствените държави — членки на ЕС, в които принадлежащите към земеделски стопанства залесени площи са имали по-висок дял от сухоземната площ отколкото използваната за селскостопански цели земя.

Фигура 4: Принадлежаща към земеделски стопанства земя по видове земя, 2016 г.
(% дял от общата сухоземна площ)
Източник: Евростат (ef_lus_main) и (reg_area3)

Промени в земеделските стопанства и в земеделската земя в периода 2005—2016 г.

Броят на стопанствата в ЕС намалява с бързи темпове

Броят на стопанствата в ЕС намалява с бързи темпове от много време. Точното определяне на броя на престаналите да съществуват стопанства обаче следва да се разглежда с известна предпазливост, тъй като в някои държави обхватът е занижен с вдигането на прага на размера за определяне на това какво се счита за стопанство. Това означава, че данните от анализа на динамичните редове за броя на стопанствата, видовете стопанства и характеристиките на работната сила следва да се разглеждат като ориентировъчни, а не като точни[3] (на английски).

Като се има предвид това уточнение, броят на стопанствата в ЕС е намалял с около една четвърт в сравнително краткия период от 2005 г. до 2016 г. Това предполага, че в държавите членки са престанали да съществуват до 4,2 млн. стопанства, огромна част от които (около 85 %) са били малки стопанства с размер под 5 ha. През този период най-голямо намаление в броя на стопанствата е отбелязано в Полша (приблизително 1,1 млн. по-малко стопанства, или 43 %), Румъния (приблизително намаление от 0,8 млн. стопанства, или 20 %) и Италия (приблизително 0,6 млн. стопанства, или 34 %). Всички държави членки, с изключение на Ирландия, са отбелязали спад в броя на стопанствата. В пропорционално изражение най-резкият спад от почти две трети се наблюдава в Словакия и България.

Площта на използваната за земеделско производство земя в ЕС се е запазила стабилна

Площта на използваната за земеделско производство земя като цяло е останала непроменена (+0,2 %) в периода 2005—2016 г. въпреки рязкото намаляване на броя на стопанствата. На равнището на ЕС това консолидиране на земеделската земя отразява нарастването на броя на най-големите стопанства и на земята, която те са използвали за селскостопански цели (вж. фигура 5).

Фигура 5: Промяна в броя на земеделските стопанства и на използваната земеделска площ по класове според размера, ЕС-28, 2005—2016 г.
(%)
Източник: Евростат (ef_m_farmleg)

Сред държавите членки тази промяна е настъпила в различни класове според размера. Във Франция, Германия, Финландия и Обединеното кралство по-специално броят на стопанствата и използваната земеделска площ са нараснали само в категорията стопанства с най-голям размер от 100 ha или повече, като във всички други класове според размера е отбелязан спад. В много други държави членки промяната е настъпила в малките класове според размера; например в периода 2005—2016 г. е имало нарастване на броя на стопанствата и на използваната земеделска площ в стопанствата с размер над 20 ha в Италия и в Румъния и в стопанствата с размер над 10 ha в Унгария и в България.

Въпреки че са били относително малко на брой, стопанствата в ЕС, които са имали правна форма, са се увеличили с около 40 000 в периода до 2016 г. Такъв растеж в стопанствата с правна форма е отбелязан във всяка категория според размера, но най-вече в стопанствата с размер от 100 ha или повече.


Източници на данни

Почти всички статистически данни за стопанствата и стопаните са извлечени от изследването на структурата на земеделските стопанства за 2016 г. Изследването на структурата на земеделските стопанства (ИСЗС) предоставя широк набор от информация за земеделските стопанства, включително подробни данни за характеристиките на работната сила в стопанствата. ИСЗС се извършва под формата на преброяване на земеделските стопанства на всеки 10 години, а в междинните периоди — като извадково изследване на всеки 3 или 4 години.

Контекст

Селското стопанство е дейност, свързана с отглеждането на земеделски култури и селскостопански животни. С тази дейност се осигуряват основни първични съставки за храната и голяма част от напитките, които консумираме. Селското стопанство се основава на набор от ресурси за производството на тези селскостопански стоки, както и на селскостопански услуги. Тези ресурси, или „фактори на производство“, могат да бъдат класифицирани най-общо като земя, труд, знания, капитали и предприемачество. Дейността на селскостопанския сектор в ЕС се урежда от общата селскостопанска политика (ОСП). Точно както селското стопанство трябва да върви в крак с научния и технологичния напредък, така ОСП трябва да реагира на променящите се предизвикателства. ОСП бе реформирана няколко пъти през годините, а на 1 юни 2018 г. Европейската комисия представи предложения за по-нататъшни промени в периода след 2020 г. Предложените девет цели на тази бъдеща ОСП подчертават централната роля на стопанствата и стопаните при посрещането на предизвикателствата, свързани с изменението на климата, със създаването на жизнеспособни селски райони, с опазването на ландшафта в селските райони, с грижата за околната среда и с опазването на качеството на храните и на здравето. Тези икономически, екологични, климатични и социално-икономически предизвикателства налагат стопаните да имат централна роля в европейските селски общности. Това обяснява защо подкрепата за приемствеността между поколенията в стопанствата и насърчаването на ново поколение стопани е ключова част и от новото предложение за ОСП.

Direct access to

Other articles
Tables
Database
Dedicated section
Publications
Methodology
Visualisations




Farm structure (ef)

<legislation>


Основно законодателство

  • Регламент (ЕО) № 1166/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно изследванията на структурата на земеделските стопанства и изследването на земеделските производствени методи (изследвания на структурата на земеделските стопанства за периода 2010—2016 г.)
  • Регламент (ЕС) № 378/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1166/2008 във връзка с финансовата рамка за периода 2014—2018 г.
  • Регламент (ЕС) № 715/2014 на Комисията от 26 юни 2014 г. за изменение на приложение III към Регламент (ЕО) № 1166/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно изследванията на структурата на земеделските стопанства и изследването на земеделските производствени методи по отношение на списъка на характеристиките, който следва да бъде съставен за изследванията на структурата на земеделските стопанства през 2016 г.

Актове за прилагане

  • Регламент (ЕО) № 1200/2009 на Комисията за прилагане на Регламент (ЕО) № 1166/2008 относно изследванията на структурата на земеделските стопанства и изследването на земеделските производствени методи (изследване на структурата на земеделските стопанства за периода 2010—2016 г.)
  • Регламент 2015/1391 на Комисията за изменение на Регламент (ЕО) № 1200/2009

Свързано и предишно законодателство

  • Регламент (ЕО) № 1217/2009 на Съвета относно създаване на система за събиране на счетоводна информация за доходите и икономическата дейност на земеделските стопанства в Европейската общност
  • Делегиран регламент (ЕС) № 1198/2014 на Комисията от 1 август 2014 г. за допълнение на Регламент (ЕО) № 1217/2009 на Съвета за създаване на система за събиране на счетоводна информация за доходите и икономическата дейност на земеделските стопанства в Европейския съюз
  • Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 на Комисията от 3 февруари 2015 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 1217/2009 на Съвета относно създаване на система за събиране на счетоводна информация за доходите и икономическата дейност на земеделските стопанства в Европейския съюз

Бележки

  1. Понятието „семейно стопанство“ се отнася до всяко управлявано от семейство стопанство, в което 50 % или повече от заетата със земеделска работа работна сила се осигурява от членове на семейството.
  2. За повече информация вж. статията в Statistics Explained относно специализацията
  3. За повече информация вж. статията в Statistics Explained Farm structure survey – survey coverage