Statistics Explained

Начинаещи: Статистическа концепция - квинтил и децил

Logo wide.png

Тази страница е част от Статистика за начинаещи, раздел от Statistics Explained, в който статистическите показатели и концепции са обяснени по разбираем начин, за да стане светът на статистиката малко по-достъпен за ученици и студенти, както и за онези, които проявяват интерес към статистиката.

Когато сортираме набор от данни и ги разделим на равни части, така че всяка част съдържа еднакъв брой стойности, тези отрязъци се наричат квинтили.

Например, когато един набор от данни е разделен на пет равни части, всяка от тях се нарича квинтил. Когато един набор от данни е разделен на десет равни части, всяка от тях се нарича децил.

Пример

В областта на статистиката на доходите квинтилите се използват, за да се разбере как доходите се разпределят сред населението. За да се илюстрира това, населението първо се разделя на пет равни части в зависимост от нивото на доходите: първият квинтил включва най-бедната една пета от населението в скалата на доходите (т.е. 20% от населението с най-ниски доходи), вторият квинтил представлява втората пета (от 20% до 40%) и т.н., и петият квинтил представлява 20% от населението с най-високи доходи.