Statistics Explained

Predbežný rýchly odhad HDP za Európu už 30 dní po skončení referenčného štvrťroka

Od 29. apríla 2016 bude Eurostat zverejňovať predbežné rýchle odhady štvrťročného HDP za eurozónu (EZ) a za Európsku úniu (EÚ) približne 30 dní po skončení štvrťroka (t + 30). Toto skoršie zverejňovanie je výsledkom Európskeho štatistického systému, keďže členské štáty prispievajú tým, že svoje vnútroštátne odhady zasielajú Eurostatu oproti minulosti o dva týždne skôr.

Metodika zodpovedá najmä súčasnej metodike pre rýchle odhady HDP zverejňované 45 dní po skončení štvrťroka (t + 45)[1]. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že sa za krajiny používajú predbežnejšie odhady. Vzhľadom na skoršiu lehotu musia členské štáty údaje za tretí mesiac štvrťroka často (aspoň čiastočne) odhadovať.

Celý článok

Ako sa zostavuje predbežný rýchly odhad?

Stručne povedané, väčšina členských štátov EÚ zasiela Eurostatu odhady údajov o raste HDP jeden deň pred dohodnutým dátumom zverejnenia. Do tejto skupiny patria tie členské štáty, ktoré svoje odhady už zverejňujú v lehote t + 30, ako aj viaceré členské štáty, ktoré Eurostatu zasielajú dôverné odhady. Eurostat potom agreguje medzikvartálne tempá rastu jednotlivých krajín použitím váženého ročného HDP jednotlivých krajín, na základe čoho získa odhady údajov o tempe rastu HDP za EÚ a eurozónu.

Rozhodnutie začať zverejňovať rýchle odhady HDP EZ/EÚ v lehote t + 30 je založené na výsledkoch testovacej fázy za štvrťroky 2012 – 2015. V posledných skúšobných odhadoch za štvrťrok 2015Q4 pokrytie krajín dosiahlo 91 % HDP za EÚ-28 a 94 % HDP za EZ-19.

Je predbežný odhad spoľahlivý?

Keďže rýchle odhady sú k dispozícii skôr ako klasické odhady, ide o kompromis medzi včasnosťou a presnosťou. Na základe 16 skúšobných odhadov by očakávaná typická revízia v lehote t + 45 v prípade tempa rastu HDP zverejňovaného v lehote t + 30 (zaokrúhlená na jedno desatinné miesto) predstavovala –0,1, 0,0 alebo +0,1 percentuálneho bodu za eurozónu aj za EÚ. V prípade náhlej výraznej zmeny hospodárskeho vývoja, ako to bolo v 2008Q2 v súvislosti s finančnou krízou, je možné očakávať väčšie revízie.

Očakávané revízie boli úspešne testované podľa vopred určených kvalitatívnych kritérií[2]. Na obrázku 1 vidieť rozdiely v (nezaokrúhlenej) miere rastu v lehote t + 30 (skúšobné odhady) a v lehotách t + 45 a t + 65 dní za 2012Q1 – 2015Q4. V hornom grafe je zobrazené tempo rastu za EZ a na spodnom grafe za EÚ.

Obrázok 1: Miery rastu (v %) v EZ (horný graf) a EÚ (spodný graf) v lehote t + 30 (test), t + 45 a t + 65 dní

Priamy prístup

Podobné články
Tabuľky
Databáza
Tematická sekcia
Publikácie
Metodológia
Vizualizácie




Tematická sekcia

Referencie

  1. Ďalšie podrobnosti sú k dispozícii na tejto webovej stránke.
  2. Pozri štatistický pracovný dokument Eurostatu „Euro area and European Union GDP flash estimates at 30 days“ zverejnený 29. apríla 2016 na webovej stránke Eurostatu.