Statistics Explained

Archive:Štatistika cestovného ruchu


Údaje z januára 2020.

Plánovaná aktualizácia článku: marec 2021.


This Statistics Explained article has been archived on 6 April 2021.


Highlights

V roku 2018 pripadala polovica celkového počtu prenocovaní nerezidentov v EÚ na Španielsko, Taliansko a Francúzsko.

V roku 2018 bolo Španielsko najčastejšou destináciou výjazdového cestovného ruchu v EÚ v prípade ľudí cestujúcich do zahraničia, pričom počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu predstavoval 301 miliónov, resp. 23 % z celkovej hodnoty v rámci EÚ.

V roku 2018 uskutočnilo 64 % rezidentov EÚ aspoň jednu cestu z osobných dôvodov.

[[File:Tourism_statistics_FP2020-interactive-SK.XLSX]]

Turistické destinácie – počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu, 2018

Tento článok obsahuje informácie o najnovšej štatistike cestovného ruchu v Európskej únii (EÚ). Cestovný ruch zohráva v EÚ dôležitú úlohu z dôvodu ekonomického potenciálu a potenciálu pre zamestnanosť, ako aj pre sociálny a environmentálny vplyv. Štatistika cestovného ruchu sa používa na monitorovanie nielen politík EÚ v oblasti cestovného ruchu, ale aj jej regionálnej politiky a politiky udržateľného rozvoja.

V roku 2016 pôsobil každý desiaty podnik v európskom nefinančnom podnikovom sektore v odvetví cestovného ruchu. Týchto 2,4 milióna podnikov zamestnávalo podľa odhadu 13,6 milióna osôb. Na podniky v odvetviach zaoberajúcich sa činnosťami súvisiacimi s cestovným ruchom pripadalo 9,5 % zamestnaných osôb v nefinančnom podnikovom sektore a 21,7 % zamestnaných osôb v sektore služieb. Podiely odvetvia cestovného ruchu na celkovom obrate a pridanej hodnote v nákladoch výrobných činiteľov boli relatívne nižšie a na odvetvie cestovného ruchu pripadalo 3,9 % obratu a 5,8 % pridanej hodnoty v nefinančnom podnikovom sektore.


Full article

Lôžka v EÚ27: Taliansko a Francúzsko majú prevahu

V roku 2018 bolo 36 % všetkých lôžok v EÚ27 sústredených v Taliansku a vo Francúzsku

Odhaduje sa, že v roku 2018 bolo v EÚ27 aktívnych viac než 600 000 ubytovacích zariadení cestovného ruchu a že spolu poskytovali takmer 28,3 milióna lôžok (pozri tabuľku 1). Viac ako jedna tretina (36,1 %) všetkých lôžok v EÚ27 bola sústredená len v dvoch členských štátoch EÚ, konkrétne v Taliansku a vo Francúzsku (každá z týchto krajín 5,1 milióna lôžok), za ktorými nasledovalo Španielsko (3,6 milióna lôžok) a Nemecko (3,5 milióna lôžok).

Tabuľka 1: Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu, 2018
Zdroj: Eurostat (tour_cap_nat), (tour_occ_ninat) a (tour_occ_nim)

Počet prenocovaní nerezidentov v EÚ27: Španielsko vedie

Polovica celkového počtu prenocovaní nerezidentov v EÚ27 pripadala na Španielsko, Taliansko a Francúzsko

V posledných rokoch má počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu vo všeobecnosti rastúci trend (pozri obrázok 1). V dôsledku finančnej a hospodárskej krízy však v rokoch 2008 a 2009 došlo ku krátkodobému poklesu v počte prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu: počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu v EÚ27 klesol v roku 2008 o 0,2 % a v roku 2009 o ďalších 2,8 %. V roku 2010 sa počet prenocovaní začal obnovovať a najvyššiu hodnotu, 2,8 miliardy prenocovaní, dosiahol v roku 2018, čo je oproti roku 2017 nárast o 2,7 %.

Obrázok 1: Trendy prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu v EÚ27, EÚ27, 2005 – 2018
(index 2005 = 100)
Zdroj: Eurostat (tour_occ_ninat)

V roku 2018 bolo Španielsko najčastejšou turistickou destináciou v EÚ pre nerezidentov (ľudí prichádzajúcich zo zahraničia); počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu predstavoval 301 miliónov, resp. 22,6 % z celkovej hodnoty v rámci EÚ27 (pozri obrázok 2 a obrázok 3). Takmer 7 z 10 prenocovaní z celkového počtu 301 miliónov prenocovaní v Španielsku sa sústredilo v troch regiónoch: Canarias (Kanárske ostrovy), Illes Balears (Baleáry) a Cataluña (Katalánsko), [pozri aj článok "Tourism statistics at regional level“ (v angličtine)].

V celej EÚ patrili medzi štyri najobľúbenejšie destinácie nerezidentov Španielsko, Taliansko (217 miliónov prenocovaní), Francúzsko (141 miliónov prenocovaní) a Grécko (103 miliónov prenocovaní), čo spolu predstavovalo viac než polovicu (57,2 %) celkového počtu prenocovaní nerezidentov v EÚ27. Najmenej bežnými destináciami boli Luxembursko, Litva a Lotyšsko; pri výklade týchto hodnôt by sa mal zohľadniť vplyv veľkosti uvedených členských štátov.

Obrázok 2: Turistické destinácie – počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu, 2018
(milióny prenocovaní nerezidentov v krajine)
Zdroj: Eurostat (tour_occ_ninat)


Obrázok 3: Podiel prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu v EÚ27 v prípade turistov cestujúcich mimo krajiny svojho pobytu, 2018
(% všetkých prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu v EÚ27)
Zdroj: Eurostat (tour_occ_ninat)

Počet prenocovaní (rezidentov a nerezidentov) je možné lepšie uviesť do kontextu, ak ich porovnáme s počtom obyvateľov každej krajiny, čím dostaneme ukazovateľ intenzita cestovného ruchu. V roku 2018 viedli s použitím tohto ukazovateľa stredozemské destinácie Chorvátsko (22 prenocovaní na obyvateľa), Malta (21 prenocovaní na obyvateľa) a Cyprus (20 prenocovaní na obyvateľa) (pozri obrázok 4), po nich nasledovalo Rakúsko (14 prenocovaní na obyvateľa), Grécko (11 prenocovaní na obyvateľa) a Španielsko (10 prenocovaní na obyvateľa).

Obrázok 4: Intenzita cestovného ruchu, 2018
(počet prenocovaní rezidentov a nerezidentov v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu na obyvateľa)
Zdroj: Eurostat (tour_occ_ninat)

Účasť na cestovnom ruchu: Na cestovnom ruchu sa zúčastnilo viac než deväť z desiatich rezidentov Fínska

V roku 2018 podniklo 64 % rezidentov EÚ aspoň jednu cestu z osobných dôvodov

Odhaduje sa, že v roku 2018 sa na cestovnom ruchu z osobných dôvodov zúčastnilo 64,1 % obyvateľov EÚ27 vo veku 15 rokov alebo viac, inými slovami, počas roka uskutočnili aspoň jeden turistický pobyt z osobných dôvodov. Medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ možno opäť sledovať výrazné rozdiely, keďže táto miera účasti sa pohybovala od 27,0 % v Rumunsku po 91,0 % vo Fínsku (pozri obrázok 5).

<image imgid="figure5" zoom="100">
Obrázok 5: Podiel obyvateľstva, ktoré sa zúčastnilo na cestovnom ruchu, 2018
(% obyvateľov vo veku 15 alebo viac rokov)
Zdroj: Eurostat (tour_dem_tttot)

Cesty v rámci cestovného ruchu: Rezidenti Luxemburska, Belgicka, Malty a Slovinska viac cestovali v rámci výjazdového cestovného ruchu než v rámci domáceho cestovného ruchu

Sedem z desiatich ciest rezidentov EÚ sa uskutočnili v rámci ich vlastnej krajiny

Rezidenti (vo veku 15 rokov a viac) z EÚ27 podnikli v roku 2018 podľa odhadu 1,1 miliardy ciest z osobných alebo pracovných dôvodov. Pri viac ako polovici (54,8 %) z celkového počtu ciest išlo o krátkodobé cesty v trvaní jedného až troch prenocovaní (pozri tabuľku 2), pričom takmer 70,5 % všetkých ciest smerovali do domácich destinácií a zvyšok do zahraničia.

<image imgid="table2" zoom="100">
Tabuľka 2: Cesty rezidentov
(vo veku 15 alebo viac rokov), 2018
Zdroj: Eurostat (tour_dem_tttot) a (tour_dem_totot)

Obyvatelia štyroch členských štátov EÚ uskutočnili v roku 2018 viac ako polovicu celkového počtu ciest v zahraničí. Bolo to tak v prípade Luxemburska (98 %), Belgicka (78 %), Malty (72 %), a Slovinska (61 %). Naproti tomu rezidenti Rumunska (6 %), Španielska (11 %), Portugalska (12 %), Grécka (13 %) a Bulharska (18 %) však uskutočnili v zahraničí menej ako jeden z piatich pobytov. Zdá sa, že na tieto číselné údaje má vplyv veľkosť členského štátu aj jeho geografická poloha (podľa údajov menších a severnejších krajín trávievajú ich rezidenti dovolenky skôr v zahraničí).

Rezidenti EÚ uprednostňovali cestovanie v letných mesiacoch, pričom takmer každá štvrtá cesta sa uskutočnila v júli alebo auguste [pozri aj článok „Seasonality in tourism demand“ (v angličtine)].

Prenocovania rezidentov EÚ27 v zahraničí: V počte prenocovaní na obyvateľa vedie Luxembursko

V roku 2018 pripadala na rezidentov Nemecka a Francúzska viac ako polovica celkového počtu prenocovaní rezidentov EÚ27 v zahraničí

Rezidenti EÚ27 zrealizovali v roku 2018 počas ciest približne 2,6 miliardy prenocovaní v zahraničí (pozri obrázok 6). Nemeckí rezidenti v roku 2018 strávili 911 miliónov nocí na cestách mimo Nemecka, kým rezidenti Francúzska strávili v zahraničí 400 miliónov nocí. Na rezidentov z týchto dvoch členských štátov EÚ pripadala viac ako polovica (51,0 %) celkového počtu prenocovaní rezidentov EÚ27 v zahraničí.

Obrázok 6: Podiel prenocovaní počas dovoleniek Európanov v rámci výjazdového cestovného ruchu podľa krajiny pobytu turistu, 2018
(% prenocovaní rezidentov EÚ27 v zahraničí)
Zdroj: Eurostat (tour_dem_tntot)

Keď berieme do úvahy veľkosť krajiny z hľadiska počtu obyvateľov, členským štátom EÚ, ktorého rezidenti strávili v zahraničí najviac nocí na obyvateľa, bolo Luxembursko (v roku 2018 priemerne 31,3 prenocovania) a za ním nasledovali Švédsko (17,2 prenocovania) a Cyprus (16,5 prenocovania). Na opačnom konci spektra boli rezidenti Rumunska, Grécka, Bulharska a Portugalska, ktorí v roku 2018 strávili v zahraničí v priemere menej ako dve noci (pozri obrázok 7).

Obrázok 7: Krajina pôvodu v prípade ciest v rámci výjazdového cestovného ruchu, 2018
(priemerný počet prenocovaní v zahraničí na obyvateľa vo veku 15 alebo viac rokov)
Zdroj: Eurostat (tour_dem_tntot) a (demo_pjanbroad)

Výdavky na cestovný ruch: najvyššie výdavky mali nemeckí rezidenti

V roku 2018 minuli v EÚ na cestách do zahraničia najviac peňazí Nemci v celkovej výške 80,9 miliardy EUR

Ekonomický význam medzinárodného cestovného ruchu možno merať pomerom príjmov z medzinárodného cestovného ruchu a HDP. Tieto údaje sú zo štatistiky platobnej bilancie a zahŕňajú pracovné, ako aj rekreačné cesty. V roku 2018 bol pomer príjmov z cestovného ruchu a HDP spomedzi členských štátov EÚ najvyšší v Chorvátsku (18,4 %), na Cypre (13,9 %) a Malte (12,7 %), čo potvrdzuje dôležitosť cestovného ruchu v týchto krajinách (pozri tabuľku 3). V absolútnom vyjadrení boli najvyššie príjmy z medzinárodného cestovného ruchu v roku 2018 zaznamenané v Španielsku (69,0 miliardy EUR) a vo Francúzsku (55,5 miliardy EUR), za ktorými nasleduje Taliansko (41,7 miliardy EUR) a Nemecko (36,4 miliardy EUR).

Tabuľka 3: Príjmy z cestovného ruchu a výdavky na cestovný ruch v platobnej bilancii, 2013 – 2018
Zdroj: Eurostat (bop_c6_q), (bop_eu6_q) a (nama_10_gdp)


Nemecko zaznamenalo najvyššiu úroveň výdavkov na medzinárodný cestovný ruch, ktoré v roku 2018 dosiahli spolu 80,9 miliardy EUR. Za ním nasledovalo Francúzsko (40,5 miliardy EUR), Taliansko (25,5 miliardy EUR) a Španielsko (22,7 miliardy EUR).

V roku 2018 malo spomedzi členských štátov EÚ najvyššiu úroveň čistých príjmov z cestovného ruchu Španielsko (46,3 miliardy EUR), zatiaľ čo najväčší deficit zaznamenalo Nemecko (–44,5 miliardy EUR).

Zdrojové údaje pre tabuľky a grafy

Zdroje údajov

Cestovný ruch v štatistickom kontexte predstavuje aktivitu návštevníkov, ktorí cestujú do destinácie mimo svojho zvyčajného prostredia na menej ako rok. Môže to byť na akýkoľvek hlavný účel vrátane pracovných a voľnočasových aktivít alebo osobných dôvodov iných ako na účel zamestnania rezidentskou osobou, domácnosťou alebo podnikom na navštívenom mieste.

Európsky parlament a Rada Európskej únie prijali v júli 2011 novénariadenie (EÚ) č. 692/2011 o európskej štatistike cestovného ruchu, ktorým sa zrušujesmernica Rady 95/57/E. Nariadenie nadobudlo účinnosť za referenčný rok 2012 a na jeho základe musia členské štáty EÚ pravidelne zasielať súbor porovnateľných štatistík cestovného ruchu.

Štatistiku cestovného ruchu v EÚ tvoria dve hlavné zložky: jednej strane štatistika týkajúca sa kapacity a obsadenosti hromadných ubytovacích zariadení cestovného ruchu a na druhej strane štatistika týkajúca sa dopytu v oblasti cestovného ruchu. Vo väčšine členských štátov EÚ sa prvý typ štatistických údajov získava prostredníctvom zisťovaní, v ktorých poskytujú údaje ubytovacie zariadenia, kým druhý typ štatistických údajov sa zbiera najmä prostredníctvom zisťovaní u cestujúcich na hraničných priechodoch alebo prostredníctvom zisťovaní, v ktorých poskytujú údaje domácnosti.

Štatistika týkajúca sa kapacity hromadných ubytovacích zariadení cestovného ruchu obsahuje počet zariadení, počet izieb a počet lôžok. Táto štatistika je k dispozícii podľa druhov zariadení alebo podľa regiónov a zostavuje sa ročne. Štatistika obsadenosti hromadných ubytovacích zariadení cestovného ruchu zachytáva počet príchodov (do ubytovacích zariadení) a počet prenocovaní rezidentov a nerezidentov v členení podľa druhov zariadení alebo podľa regiónov; k dispozícii sú ročné a mesačné časové rady. Okrem toho sa zostavuje štatistika využitia izieb a lôžok, (miery obsadenosti).

Pre štatistiku dopytu v cestovnom ruchu sa zbierajú údaje o počte realizovaných ciest (a o počte prenocovaní počas týchto ciest), v členení podľa:

  • cieľovej krajiny,
  • účelu,
  • dĺžky pobytu,
  • druhu ubytovania,
  • mesiaca odchodu,
  • spôsobu dopravy,
  • výdavkov.

Údaje sa analyzujú aj podľa sociálno-demografických charakteristík turistov:

  • pohlavie,
  • veková skupina,
  • dosiahnutý stupeň vzdelania (nepovinný údaj),
  • príjem domácnosti (nepovinný údaj),
  • ekonomická aktivita (nepovinný údaj).

Do roku 2013 boli štatistiky cestovného ruchu obmedzené na aspoň jedno prenocovanie; od referenčného roku 2014 oficiálna európska štatistika zahŕňa aj jednodňové návštevy v rámci výjazdového cestovného ruchu.

Na skúmanie cestovného ruchu sa môžu použiť aj údaje z rôznych iných oficiálnych zdrojov. Tieto štatistiky zahŕňajú:

  • štrukturálnu podnikovú štatistiku a krátkodobú podnikovú štatistiku, ktoré sa môžu použiť na získanie dodatočných informácií o tokoch cestovného ruchu a ekonomických výkonoch určitých sektorov v oblasti cestovného ruchu;
  • údaje o zamestnanosti v sektore turistického ubytovania zo zisťovania pracovných síl, analyzované podľa pracovného času (plný pracovný čas/kratší pracovný čas), pracovného postavenia, veku, úrovne vzdelania, pohlavia, stálosti zamestnania a počtu odpracovaných rokov u toho istého zamestnávateľa (ročné a štvrťročné údaje);
  • údaje o osobných cestovných príjmoch a výdavkoch z platobnej bilancie;
  • štatistiku dopravy (napríklad osobná letecká doprava).

Kontext

V publikácii Svetovej organizácie OSN pre cestovný ruch (UNWTO) s názvom ƒ„International Tourism Highlights“ (v angličtine) je EÚ označená za významnú turistickú destináciu, pričom jej štyri členské štáty patria medzi desať najobľúbenejších destinácií na svete. Cestovný ruch má potenciál prispievať k rastu zamestnanosti a hospodárskemu rastu, ako aj k rozvoju vidieckych, okrajových a menej rozvinutých oblastí. Tieto charakteristiky stimulujú dopyt po spoľahlivých a harmonizovaných štatistikách v tejto oblasti, ako aj v širšom kontexte oblastí regionálnej politiky a politiky udržateľného rozvoja.

Cestovný ruch môže zohrávať významnú úlohu aj v rozvoji európskych regiónov. Infraštruktúra vytvorená na účely cestovného ruchu prispieva k miestnemu rozvoju a pracovné miesta, ktoré sa vytvárajú alebo udržiavajú, môžu pomáhať pôsobiť proti úpadku priemyselnej výroby alebo vidieka. Udržateľný cestovný ruch zahŕňa ochranu a zveľaďovanie kultúrneho a prírodného dedičstva od umenia po miestnu gastronómiu alebo ochranu biodiverzity.

Európska komisia prijala v roku 2006 oznámenie s názvom Obnovená politika EÚ v oblasti turistického ruchu – Za pevnejšie partnerstvo v rámci európskeho turistického ruchu [KOM(2006) 134 v konečnom znení]. Tento dokument sa zaoberal okruhom výziev, ktoré budú formovať cestovný ruch v nasledujúcich rokoch, vrátane starnutia obyvateľstva Európy, rastúcej vonkajšej konkurencie, dopytu spotrebiteľov po špecializovanejšom cestovnom ruchu a potreby rozvíjať udržateľnejšie praktiky cestovného ruchu, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Uvádza sa v ňom, že konkurencieschopnejšia ponuka v oblasti cestovného ruchu a udržateľné destinácie pomôžu zvýšiť spokojnosť turistov a zabezpečiť pozíciu Európy ako poprednej svetovej turistickej destinácie. Za týmto dokumentom nasledovalo v októbri 2007 ďalšie oznámenie s názvom Agenda pre trvalo udržateľný a konkurencieschopný európsky cestovný ruch [KOM(2007) 621 v konečnom znení], v ktorom sa navrhli opatrenia týkajúce sa udržateľného riadenia destinácií, zohľadnenia aspektu udržateľnosti zo strany podnikov a informovania turistov o udržateľnosti.

V Lisabonskej zmluve sa uznal význam cestovného ruchu, vytýčila sa osobitná právomoc EÚ v tejto oblasti a umožnilo sa prijímanie rozhodnutí kvalifikovanou väčšinou. V článku zmluvy týkajúcom sa cestovného ruchu sa stanovuje, že EÚ „dopĺňa činnosť členských štátov v odvetví cestovného ruchu najmä podporou konkurencieschopnosti podnikov Únie v tomto odvetví“. Európska komisia prijala v júni 2010 oznámenie s názvom Európa ako popredná svetová destinácia cestovného ruchu – nový politický rámec pre európsky cestovný ruch [KOM(2010) 352 v konečnom znení]. Cieľom tohto oznámenia je podporiť koordinovaný prístup v prípade iniciatív v súvislosti s cestovným ruchom a definoval sa v ňom nový rámec pre opatrenia na zvýšenie konkurencieschopnosti cestovného ruchu a jeho kapacity pre udržateľný rast. Navrhlo sa v ňom niekoľko európskych alebo nadnárodných iniciatív vrátane konsolidácie sociálno-ekonomickej znalostnej základne pre cestovný ruch s ohľadom na dosiahnutie týchto cieľov.

Direct access to

Other articles
Tables
Database
Dedicated section
Publications
Methodology
Visualisations